
Odchádzajúci španielsky premiér José María Aznar (vľavo) utešuje lídra Ľudovej strany Mariana Rajoya po volebnej porážke. Víťazstvo socialistov prijímajú s roztrpčením aj španielske firmy. FOTO - REUTERS
Ekonómovia majú zase obavy o vývoj bezpečnostnej situácie vo svete. Na finančných trhoch sa to prejavilo preskupovaním kapitálu do bezpečných aktív, akými sú švajčiarsky frak alebo zlato. Viaceré agentúry citovali analytikov, čo to odôvodnili tým, že za útokmi na španielsku metropolu bola al-Káida.
Ďalším dôležitým impulzom pri rozhodovaní investorov boli voľby v Španielsku a Rusku. Zatiaľ volebné výsledky z Moskvy potvrdili očakávania, španielski voliči sa pravdepodobne postarali o významnú zmenu v smerovaní krajiny.
Španielske firmy sú nervózne
Ešte nedávno nepredstaviteľné víťazstvo socialistov v španielskych voľbách znervózňuje miestne firmy.
Najväčšie podniky sa už pomaly pripravujú na zmeny vo vedení, čo sa odráža aj na poklese ich akcií. "Nová vláda bude iniciovať zmeny v najväčších firmách, aj keď nebudú okamžité a plošné," povedal bývalý šéf jednej veľkej španielskej firmy. Ako dodal, "tieto firmy už nie sú štátne, ale dobré vzťahy ich šéfov s odchádzajúcou Ľudovou stranou by sa im mohli vypomstiť." Zmeny by podľa neho mohli spustiť firmy samotné, aby si udržali priazeň aj novej vlády.
V tejto súvislosti sa spomínajú najmä giganty ako Telefónica, Endesa, Repsol, alebo Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.
Znepokojenie však vyvoláva aj volebný program, s ktorým socialisti voľby vyhrali. Spomína sa v ňom napríklad naprávanie sociálnej nespravodlivosti, ktorú nová vládna strana vidí v nízkych nástupných platoch alebo vo veľkom počte pracovných zmlúv na určitú lehtu.
"Nie je dobrý nápad administratívne zasahovať do pracovnoprávnych vzťahov. Cenu práce a formu pracovných kontraktov by mal určovať trh. Jeho znepružnenie môže firmy odrádzať od tvorby nových pracovných miest," myslí si hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Socialisti tiež vo svojom programe avizovali výrazné výdavky do výstavby diaľnic a "priblíženia železničnej dopravy čo najväčšiemu počtu ľudí". Podľa Tótha je však zatiaľ predčasné usudzovať, či sa Španielsko uberie cestou Francúzska, alebo Nemecka, ktoré už niekoľko rokov neplnia rozpočtové pravidlá únie. "Myslím, že Španieli majú trochu menší priestor na takú rozšafnú rozpočtovú politiku ako napríklad Francúzi," dodáva analytik.
Rusko
Výsledky volieb z Ruska neboli pre investorov žiadnym prekvapením, keďže Vladimir Putin bol predpokladaný víťaz. Ruské trhy sa po prezidentských voľbách otvorili rastom. Staronový prezident Putin bol pre väčšinu investorov favoritom pre jeho ťah na ekonomické reformy. Zisky na finančných trhoch však boli len nevýrazné. Rubeľ sa posilnil oproti euru o dve kopejky na 28,5049 rubľa za euro. "Putin dostal silný mandát na pokračovanie vo svojej reformnej politike," povedal pre Reuters analytik Bank of Amerika.
Krátko po oznámení výsledkov ohlásil ruský premiér Michail Fradkov snahu o pokračovanie reforiem. Nová ruská vláda chce podľa neho svoju ekonomickú politiku orientovať na ochranu ruských zákazníkov a priemyslu. "Je nutné zvýšiť investície a zefektívniť sprivatizované podniky," vyhlásil Fradkov. Fradkova do funkcie vymenoval Putin pred dvoma týždňami. Podľa Putina by malo byť realizovanie ďalších reforiem mimoriadne starostlivé a reformy by mali chrániť ruských spotrebiteľov a priemysel.
Putin už stihol svetu oznámiť, nech nečaká žiadne veľké zmeny v jeho doterajšom postoji k nízkym domácim cenám plynu. Podľa Putina zostanú ceny plynu naďalej nízke, čo podľa neho prispeje k podpore hospodárskeho rastu. "Súkromní a priemyselní spotrebitelia dostávajú plyn za cenu, ktorá je pod výrobnými nákladmi. Na úkor Gazpromu zabezpečujeme rast v iných odvetviach," povedal Putin. O nevyhnutnosti zvýšiť ceny plynu sa Rusov snaží presvedčiť Európska únia.
Autor: ij, jj, čtk