školy s malým počtom žiakov nemusia prežiť, ak budú dostávať peniaze na žiaka.
Niektoré školy v mestách
zaniknú aj niektoré školy vo väčších mestách, kde ubúda žiakov. V Bratislave sa už racionalizácia začala.
Základné umelecké školy
často sa hovorí, že na tom budú horšie, ale minister školstva Martin Fronc, nevie prečo. "V priemere majú asi o 300 korún viac na žiaka, ako mali vlani. Takže nevidím dôvod, aby sa hovorilo, že sú na tom horšie. Problém môže vzniknúť, ak existuje zuška, ktorá má povedzme iba hudobný odbor. Tam je náročnosť väčšia a jednotlivé prípady budeme riešiť v dohadovacom konaní. Predpokladám, že v apríli," hovorí minister školstva Martin Fronc.
Športové školy
denník Národná obroda napísal, že veľké problémy môžu mať športové školy. Veľa peňazí potrebujú na športové náčinie, prevádzku športovísk, na trénerov, modernú techniku (videozáznamy) a ďalšie peniaze na masérov, údržbu. Fronc: "Športové školy pokiaľ si pamätám, boli nastavené lepšie, ako vlani, nevidím dôvod, aby zanikali, ale to sú priemerné čísla. Niektoré boli v minulosti výrazne lepšie financované, na čo nebol dôvod. Športové školy môžu dostať peniaze aj na športové podujatia." Štát podľa neho zaručuje základnú starostlivosť a na aktivitách navyše sa musí podieľať aj zriaďovateľ.
Školy pre postihnutých
na niektorých školách pre zdravotne postihnutých musí byť v triede čo najmenej detí, aby sa im pedagóg mohol poriadne venovať. Pri financovaní škôl podľa počtu žiakov vzniká problém. Fronc: "Tých škôl je niekoľko sto. Sú školy, kde platíme neuveriteľné sumy a kde je na dve deti jeden pedagóg, ako napríklad u autistov. Tie prípady budeme riešiť." Minister hovorí, že školy pre postihnutých určite nezaniknú.