Austrálsky jazykovedec Jonathan Harrington z Macquarijskej univerzity v Sydney skúma jazyk výročných príhovorov kráľovnej od čias, keď sa Alžbeta II. stala panovníčkou - čiže od roku 1952. „Naša analýza odhalila, že kráľovninu výslovnosť niektorých samohlások ovplyvnil štandardný juhoanglický prízvuk 80. rokov. Ten sa bežne spája s mladšími ľuďmi a s vrstvami obyvateľstva, ktoré majú v spoločenskom rebríčku nižšie postavenie,“ konštatuje Harrington v najnovšom čísle časopisu Nature.
Prízvuk sa vo Veľkej Británii nerozlučne spája práve so spoločenským zaradením. Dr. Harrington tvrdí, že zmena v kráľovninom prízvuku sa nedá vysvetliť len ako reakcia na uvoľnenie triednej hierarchie v britskej spoločnosti.
Jeho tím lingvistov analyzoval výslovnosť samohlások v deviatich prenosoch kráľovninej reči od roku 1952 do roku 1988. Objavili významné zmeny pri 10 z 11 zvukov. Ako príklad môže poslúžiť výslovnosť pomocného slovesa „had“. V 50. rokoch sa kráľovnina verzia takmer rýmovala s „bed“. V 80. rokoch mala už bližšie k „bad“, čiže širšiemu „ä“, pričom toto slovo takýmto spôsobom bežne vyslovujú obyčajní Briti z južných oblastí. V 50. rokoch hovorili všetci moderátori BBC s prízvukom podobným panovníckej rodine, ale v štátnom rozhlase a televízii aj na komerčných kanáloch možno v súčasnosti počuť celú škálu prízvukov.
Hovoriť tradičnou kráľovskou angličtinou sa teraz považuje skôr za negatívum. Dokonca aj Tony Blair, ktorý študoval na elitnej škole a Oxfordskej univerzite, sa preslávil vystúpením v obľúbenej talkshow, kde hovoril prízvukom mládeže z južného Anglicka, známym ako „angličtina ústia“. Jeho politickí odporcovia odsúdili tento prízvuk ako nehanebný populizmus.
Slávny dramatik George Bernard Shaw napísal, že Angličan nemôže otvoriť ústa bez toho, aby ho iný Angličan neznenávidel. Kráľovná by urobila dobre, keby mala na pamäti, že každý anglický prízvuk v sebe nutne obsahuje aj triednu a oblastnú príslušnosť. „Nemôžete,“ povedal však raz bývalý britský premiér Harold Wilson typickým severským prízvukom, „vždy vyhovieť všetkým.“
Autor: TIM HAUGHTON, Londýn pre SME