
Príslušníci ruských oddielov ministerstva vnútra pozorujú okolie na jednej z ulíc čečenského hlavného mesta Groznyj. FOTO - TASR/AP
Redaktorku denníka Novaja gazeta armáda v Čečensku na dva dni internovala. Dôvodom jej zatknutia sa vraj stala obava, že bude informovať verejnosť o objavenom tábore. „Keď nebudete vystupovať v televízii, nebudete mať problémy,“ radili Politkovskej a naliehali, aby uviedla, ktoré čečenské rodiny ju na stopu priviedli. Pre cestu do dediny Chatuni sa novinárka rozhodla práve na základe množstva sťažností dedinčanov, že ich miestny 45. výsadkársky pluk ruskej armády terorizuje.
„Živnosť“ ruských dôstojníkov
Mladí vojaci sú existenciou tábora a praktikami svojich nadriadených znechutení, ale nemôžu nijako protestovať. Radoví vojaci sa novinárke zdôverili, že nadriadení sa im vyhrážajú vyslaním do hôr proti povstalcom, navyše bez zásoby nábojov. „Každý (dôstojník) je tam sám sebe pánom,“ vysvetlila Politkovská.
Tábor pre zajatcov v podobe troch hlbokých zákopov na okraji dediny slúži podľa Politkovskej ako zdroj príjmov pre ruských dôstojníkov, pretože zadržaní sa môžu dostať na slobodu, ak ich príbuzní zaplatia výkupné. To sa pohybuje od 200 do 500 dolárov, dôstojníci ale prijímajú aj naturálie v podobe zbraní, ktoré dedinčania môžu kúpiť na trhu v meste Šali. Politkovská naznačila, že zbrane slúžia armáde na dokumentovanie úspešnosti boja proti čečenským vzbúrencom.
Novinárka pred zatknutím v sprievode nižšieho veliteľa videla dve „cely“ v zákopových jamách. Jedna mala rozmery trikrát tri metre a bola šesť metrov hlboká, druhá nebola až taká hlboká a armáda v nej väznila ženy.
Hrozili jej zastrelením
Politkovská tvrdí, že vojaci proti nej použili rovnaké metódy nátlaku, aké podľa výpovedí dedinčanov používajú proti internovaným Čečenom. Počas výsluchu pri horúcej peci zapaľovali benzín, tvrdili, že má falošné doklady a je pomocníčkou čečenského veliteľa Šamiľa Basajeva a dokonca jej hrozili zastrelením.
„Tak poďme, zastrelím ťa,“ povedal počas hlbokej noci novinárke dôstojník a v totálnej tme ju viedol nevedno kam. Ako dnes povedala v živom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy, plakala a bála sa, že ju skutočne zastrelia, zakopú a tým sa to skončí. Dôstojník ju v tme priviedol až tesne k raketovému odpaľovaciemu zariadeniu Grad a v tme rakety nečakane odpálil. Ohlušujúci zvuk jej spôsobil šok, po ktorom asi tri hodiny bez prestania plakala. „Prečo tak plačete, čo sa vám stalo,“ pýtali sa jej neskôr dôstojníci.
Osobitný predstaviteľ prezidenta pre ľudské práva v Čečensku Vladimir Kalamanov povedal, že tvrdenia o internačnom tábore v Chatuni osobne preverí. (tasr)