
Na hraničnom priechode Dublin - Belfast Road na hranici medzi Severným Írskom a Írskou republikou chráni vojak írskej armády príslušníčku colnej stráže, ktorá žiada od vodiča dodávky zoznam prevážaného tovaru. Írsko umiestnilo na hranice stráže, aby zabránilo dovozu nakazeného britského dobytka. FOTO - REUTERS
na vidiek. Doručovatelia musia nechávať poštu na okraji fariem, na ktoré je vstup zakázaný.
V niektorých prípadoch sa momentálne nesmú vrátiť na svoju farmu ani členovia rodiny, ktorí boli v čase vyhlásenia zákazu mimo. Napríklad 34-ročná Rachel Fidlerová bola práve v práci, keď jej farmu na ostrove Wight pre chorobu zvierat uzavreli pre okolitý svet. Najmenej desať dní bude môcť svojho manžela a svoje dve deti vídať maximálne cez záhradnú bránku. Pre hroziacu epidémiu bol dočasne zakázaný lov zveri, uvažuje sa aj o zákaze dostihov.
Na výskyt krívačky a slintavky v Británii už reagovali mnohé krajiny vrátane Európskej únie, ktoré zakázali dovoz živých zvierat, mäsa a mlieka z Britských ostrovov. Pre britských farmárov znamená tento zákaz katastrofu, niektorí z nich pochybujú, či sa z toho spamätajú. „Keby som to vedel vopred, siahol by som po zbrani,“ citoval včera denník The Times zúfalého farmára Dona Oldridga z grófstva Yorkshire. Má na svojej farme 6000 ošípaných a za normálnych podmienok ich týždne predá 400-500. Zákaz predaja ho týždenne vyjde na niekoľko tisíc libier.
„Radšej na to ani nemyslím, pretože viem, že nás to môže skoro priviesť k bankrotu,“ vyhlásil farmár Mike Sheldon z Buckinghamshire, ktorý má na svojej farme 12-tisíc ošípaných. Výkupné ceny mäsa medzitým klesli o 25 percent. Ekonómovia spočítali, že celosvetový zákaz dovozu mäsa z Británie vyjde farmára najmenej na osem miliónov libier týždenne. Odborníci upokojujú, že na rozdiel od choroby šialených kráv krívačka a slintavka neznamenajú pre človeka priame ohrozenie. (čtk)