Blair sa s Bushom stretol ako prvý európsky premiér. Bushovho predchodcu Billa Clintona a Blaira považovali za spriaznené duše. Záujem o udržanie kvalitného spojenectva deklaroval aj Bush - „dychtivo očakávam stretnutie s Blairom“, povedal.
Podľa Bushovej poradkyne pre otázky bezpečnosti Condoleezy Riceovej sa mali politici zamerať na momentálne dve najkontroverznejšie transatlantické témy - americký projekt protiraketovej obrany (NMD) a plán európskych jednotiek rýchleho nasadenia. Podľa Riceovej slov pred stretnutím politikov Spojené štáty proti „euroarmáde“ nenamietajú, pokiaľ to bude aj v záujme celej Severoatlantickej aliancie.
Blair ešte pred stretnutím s Bushom v médiách síce opatrne, ale zreteľne podporil projekt NMD, ktorý si v prípade realizácie pravdepodobne vyžiada vybudovanie radarovej základne v Británii. Na otázku CNN, či bude proti NMD, odpovedal: „Nie, chápeme a stotožňujeme sa s obavami Spojených štátov.“ Za správne a rozumné považuje snahy najprv diskutovať o NMD a vyjadril aj pochopenie pre obavy USA z globálneho šírenia jadrových zbraní.
Británia už tradične premosťuje vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európou. Posledné americké a britské nálety na radarové stanovištia v Iraku ich spoločné pozície len potvrdil. Americký prezident a britský premiér sa však podstatou líšia: republikán Bush reprezentuje tradičnú konzervatívnu politiku, zatiaľ čo labourista Blair je predstaviteľom novej politiky tretej cesty.
Podľa pozorovateľov pôjde o komplikovanú hru, v ktorej sa bude miešať blízkosť oboch krajín s ideologickou odlišnosťou Busha a Blaira a hospodársko-strategickými záujmami, ktoré majú Spojené štáty a na druhej strane oceánu Británia ako člen Európskej únie.
(mch, reuters)