Okrem klasických druhov kvetín, ihličnanov a vždyzelených i popínavých listnáčov môžeme na balkónoch a terasách pestovať aj úžitkové druhy, predovšetkým ovocie, zeleninu, liečivé a koreninové rastliny.
Pestovať ich možno vo vhodných vysadzovacích nádobách, napríklad v kontajneroch, v drevených alebo plastových debničkách (existujú i samozavlažovacie), vo vysadzovacích nádobách na stenu, v črepníkoch a iných keramických alebo plastových nádobách, prípadne aj v netradičných nádobách (rozpolený drevený súdok, časť pňa stromu, vedrá, hrnce, čajníky, rúry, kamenné korytá). Treba si vybrať také, ktoré harmonizujú s materiálom, štýlom domu a rastlinou.
Na pestovanie popínavých rastlín používame jednoduchú kvetinovú stenu z drevenej konštrukcie, prípadne potiahnutú pletivom.
Z ovocných druhov pestujeme predovšetkým čučoriedky, maliny, stromkové ríbezle, figovník, stolové odrody viniča, liesku, zemolez, granátovník a jahody. Na balkónoch a terasách väčších rozmerov možno pestovať aj jablone a broskyne, najmä v tvare superštíhleho vretena na slaborastúcich podpníkoch. V teplejších oblastiach sa darí aj niektorým druhom citrusových rastlín a zákrpkovej nektarinke odrody Balkonella . Z jahôd je najvhodnejšia odroda remontantná Lidka a stálerodiaca Rujana , ktoré sa pestujú najmä etážovite v nádobách s drenážnymi otvormi. Pri pestovaní chúlostivých viacročných rastlín treba mať však k dispozícii vhodné priestory na ich prezimovanie.
Zo zeleniny môžeme pestovať paradajky , najmä vysoké kolíkové veľkoplodé odrody a nízke odrody Karla, Minigold a Oranže . Pestovať možno aj papriku zeleninovú, najmä atraktívne ozdobné minipapriky a ostré čili papričky. Pestujú sa aj vňaťové zeleniny - pažítka, vňaťový petržlen, zeler voňavý stopkový, cibuľka a žerucha. Vhodné sú aj odrody ozdobnej kapusty a kelu a menej známa machovka.
Dekoratívne pôsobia na balkónoch aj viaceré liečivé a koreninové rastliny s peknými kvetmi alebo listami, ktoré sa využívajú v kuchyni a v ľudovom liečiteľstve. Patria medzi ne najmä bazalka, borák, fenikel, levanduľa, ligurček, majorán, mäta, medovka, repík, rozmarín, saturejka, šalvia, trebuľka, tymián, valeriána, vavrín a yzop lekársky.
Z okrasných rastlín možno pestovať ružu plodovú odrody Karpatia. Jej plody - šípky majú najvyšší obsah vitamínu C zo všetkých ovocnín a využívajú sa v liečiteľstve, najmä vo forme čaju.
Z kvetín možno pestovaťaj druhy, ktoré sa uplatňujú vo fytoterapii, napríklad aksamietnica, nechtík lekársky, ibiš a kapucínka väčšia.
Tieto rastliny je vhodné kombinovať podľa výšky, farby a doby kvitnutia tak, aby vytvorili pestrý harmonický celok.