zo 62 osád a Banskobystrického kraja nadchlo.
"Aj medzi nami sú nadaní ľudia. Vytýkajú nám, že sme nevzdelaní, ale nie každý je na všetko. Možno nie sme veľmi na vedu, ale temperament a umenie sú nám vlastné," hovorí Milena Maková, ktorá sa s kolegami usiluje o hudobné vzdelávanie detí.
Zvolenský rezbár Ján Bartoš je tiež jeden z úspešných. Vystavuje svojich 150 drevených "panákov" v brnianskom múzeu v Česku a čaká ho výstava v Belgicku. Skautov chcel učiť rezbárstvo a kováčstvo, ale na jeho ponuku sa v komunite pozabudlo. "Treba podchytiť deti, aby nekradli, nefetovali. Umenie je na to najlepšie," hovorí sklamaný rezbár.
Predseda Rómskeho parlamentu Ladislav Fízik odkázal Európe: "Videli ste, nemusíte sa nás báť! Sme normálni ľudia!" Bol spokojný, lebo veľvyslanci podľa neho videli možnosť riešenia rómskej problematiky. Chcel im vysvetliť, že segregácia nie je riešenie.
"Ak dostaneme rovnaké príležitosti, možno budeme aj dvakrát lepší ako bieli," tvrdí Fízik. Vláde dal ešte "diplomatický týždeň". Ak nebudú Rómovia spokojní, môžu byť nepokoje znova, pohrozil.
Po Bystrici sa akcia objaví v Bratislave a 24. marca sa presunie na bruselské námestie. "Bruselu treba predstaviť aj to, s čím máme problémy, ale aj to, že ich vieme riešiť," povedala šéfka projektu Barbara Holubová z Asociácie pre kultúru, vzdelanie a komunikáciu.
DANIEL VRAŽDA