BRATISLAVA - Účasť na referende nebude dostatočná, aby bolo platné, predpokladajú viacerí sociológovia, ktorí sa zaoberajú výskumami verejnej mienky.
"Pri takomto stupni rozhodnutosti, necelý mesiac pred referendom, pri veľmi slabej kampani a fakte, že koaličné strany budú odrádzať od účasti, je takmer nemožné, aby referendum bolo úspešné," povedal Pavel Haulík z agentúry MVK.
Ivan Dianiška z agentúry Focus odhadol podľa výsledkov februárového prieskumu skutočnú účasť občanov na 42 až 46 percent.
Referendum je platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.
Sociológovia upozorňujú, že predpokladanú účasť, ktorá sa objavila v médiách okolo 62 percent, treba správne interpretovať, pretože ide o zložený údaj.
Napríklad v poslednom prieskume agentúry MVK 36 percent opýtaných odpovedalo, že sa ľudového hlasovania "určite" zúčastní a 26,2 percenta, že sa "asi" zúčastní.
Haulík povedal, že doterajšie percento účasti je len verbálnym vyjadrením voličov - reálnu účasť na referende predpokladá skôr v intervale 35 až 42 percent. Na vyššiu účasť v referende podľa sociológa nebudú mať vplyv ani vyjadrenia prezidentských kandidátov, z ktorých bude volič vyberať v ten istý deň.
"Ani na prezidentských voľbách sa nemusí zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov, pretože kampaň je vlažná. Dnes nikto nemá mimoriadny záujem, aby prišlo veľa ľudí nielen na referendum, ale aj na prezidentské voľby. Tvrdím, že ani nebude badať rozdiel medzi neoficiálnou kampaňou a kampaňou, ktorá spadá do obdobia podľa zákona," povedal Haulík.
Na zvýšenie účasti v referende nemá vraj dokonca významnejší vplyv ani nespokojnosť ľudí s vládou, ako o tom hovoria výsledky prieskumov. "Volič nevníma opozíciu ako lepšiu ponuku," hovorí Haulík.
Referendum bude len v sobotu, čo je podľa Haulíka tiež argument na nižšiu účasť.
Podobný názor má aj Ľudmila Benkovičová z Odboru mediálneho výskumu SRo. Ľudia môžu podľa nej využiť priaznivé počasie skôr na prácu v záhrade alebo uprednostnia iné záujmy.
Benkovičová je v odhade účasti opatrná. Za nekorektné považuje aj porovnávanie s účasťou občanov na minuloročnom euroreferende. "Každé voľby sú jedinečné." Myslí si však, že "ešte nikdy nebola situácia taká tehotná referendom ako teraz a ak by hlasovanie malo byť iba protest proti súčasným rozhodnutiam vlády, tak šanca na úspech je väčšia". Pripomenula, že aj medzi voličmi vládnych strán sú skupiny ľudí rozhodnutých ísť na referendum. Otázka podľa nej však je, ako si ľudia uvedomujú aj ďalšie dôsledky referenda. IGOR STUPŇAN
Prieskum účasti na referende podľa Dicio
BRATISLAVA - Ak by sa referendum o skrátení volebného obdobia uskutočnilo na prelome februára a marca, zúčastnilo by sa na ňom 52,2 percenta opýtaných. Reprezentatívny prieskum od 25. februára do 1. marca na vzorke 1 046 respondentov uskutočnila agentúra Dicio.
Za skrátenie volebného obdobia by hlasovalo 82,7 percenta účastníkov referenda a proti 17,3 percenta. 72,3 percenta respondentov sa vyjadrilo, že sa poslanci majú podriadiť výsledku referenda. Proti bolo 26,1 percenta a 1,6 percenta opýtaných sa nevedelo k tejto otázke vyjadriť.
Miroslav Švec z Dicio hovorí, že prieskum bol prejavom aktuálneho "nastavenia" ľudí. Podľa neho je pravdepodobné, že referendum bude skôr neplatné. Necelá pätina z ľudí ochotných ísť hlasovať je proti skráteniu volebného obdobia, a tí napokon ani nemusia prísť k referendovým urnám. Dolná hranica účasti môže byť na úrovni okolo 40 percent. (sp, sita)