BRATISLAVA - Parlament včera schválil viacero zákonov, ktoré upravujú sociálnu reformu. Väčšinu úprav - až 58 - navrhol poslanec SDKÚ Jozef Mikuš. Medzi najvýznamnejšie patrí zvýšenie aktivačného príspevku pre nezamestnaných z 1000 na 1 500 korún.
Zvyšuje sa aj ochranný príspevok pre skupiny, ktoré sa do systému aktivačných prác nemohli zaradiť, teda dôchodcov, rodičov na rodičovskej dovolenke, dlhodobo chorých ľudí. Na 1 500 korún sa zvýši príspevok za absolventskú prax pre nezamestnaných absolventov.
Za návrh hlasovali poslanci koalície aj opozície, zo Smeru ho podporil iba Róbert Kaliňák. Hovorca ministerstva práce Martin Danko označil hlasovanie Smeru za "pozoruhodné", keďže táto strana stále prezentuje "svoje sociálne cítenie". Prijaté návrhy totiž podľa Danka "dávajú sociálne odkázaným občanom priestor zvýšiť si vlastnou aktivitou sociálny príjem".
Poslanec Smeru Jozef Burian tvrdí, že jeho strane prekáža najmä "spôsob, akým ministerstvo návrhy predkladá, keď ich vkladá do zákona, s ktorým nesúvisia".
Návrhy poslanca Mikuša sa pridružili k zákonu o medzinárodnej spolupráci pri správe daní, ale upravujú nepriamo až tri sociálne zákony - o hmotnej núdzi, službách zamestnanosti, sociálnej pomoci. Ministra Ľudovíta Kaníka za tento spôsob kritizoval dokonca aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý vyhlásil, že "chápe zložitosť situácie", no neštandardných spôsobov, ktorými sa upravujú zákony, je podľa neho už "príliš veľa".
Poslanci podporili aj pozmeňovací návrh Vladimíra Horáka (SDKÚ), ktorý obsahuje 50 zmien, čím sa upravujú zákony dôchodkovej reformy. Najmä však rozširuje okruh osôb, ktorým hrozilo, že novým bodovaním zdravotných postihnutí prídu o invalidné dôchodky.
Zároveň však obsahuje niektoré zmeny aj v zákone o starobnom poistení, teda druhom pilieri dôchodkovej reformy.
Proti Horákovmu návrhu hlasovali okrem Smeru už aj iní poslanci opozície z HZDS, KSS aj nezávislí. Burian považuje zlúčenie viacerých návrhov do jedného za vydieranie. "Na jednej strane máme v zákone o poisťovníctve invaliditu, ktorú by sme podporili, na druhej strane tam máme novelizáciu kapitalizačného piliera, ktorú nie je dobré na poslednú chvíľu takýmto spôsobom riešiť."