"Práve to sme očakávali," komentoval postup britských úradov advokát dvoch väzňov Steven Watt. Prepustení väzni podľa ich obhajcov zvažujú žalobu proti Spojeným štátom. "Myslím, že americká vláda im niečo dlhuje, ale či sa im to niekedy podarí dostať, to je iná vec," povedal Watt. Ďalší advokát Robert Lizard bude za jedného zo zadržaných od amerických úradov požadovať, aby "sa zodpovedali za bezprávie, ktoré väzeň utrpel. S mojím mandantom zaobchádzali krutým, neľudským a degradujúcim spôsobom".
Prvý z pätice britských zajatcov z Guantánama, tridsaťsedemročný Jamal Harith nebol po utorkovom prílete skupiny do Británie vôbec zadržaný a mohol slobodne odísť. Zostávajúcich štyroch mužov previezli na policajnú stanicu na výsluchy.
Na ich základe mala protiteroristká polícia rozhodnúť, či majú byť stíhaní podľa britského protiteroristického zákona. Niektorí právni experti už v utorok vyjadrili pochybnosti, že sa podarí proti nim zhromaždiť dostatok dôkazov, pretože zápisy vypočúvaní z Guantánama nebudú mať britskí sudcovia k dispozícii. V stredu večer oznámil hovorca londýnskej polície prepustenie druhého väzňa. V ďalšom vyhlásení oznámil, že bez obvinenia boli prepustení i zvyšní traja.
Rodiny väzňov v uplynulých mesiacoch veľakrát tvrdili, že Američania zadržali počas vojenských operácií v Afganistane pred dvoma rokmi ich príbuzných omylom a neoprávnene. Na Guantáname sú držaní ešte ďalší štyria Briti spolu so 650 osobami zo 42 krajín, ktorých Američania podozrievajú, že koncom roku 2001 alebo začiatkom roku 2002 bojovali v Afganistane na strane radikálneho islamského hnutia Taliban, alebo z toho, že majú väzby na teroristickú organizáciu al-Káida. (čtk)