u, ktorá prinesie v nasledujúcich dvadsiatich rokoch citeľné zníženie penzií nemeckým dôchodcom.
Po rokoch neustáleho zaťažovania štátneho rozpočtu sa vláda sociálnych demokratov a Zelených odhodlala prijať opatrenia, ktorých cieľom je zastavenie ekonomickej stagnácie. Ako prvú si vzala na mušku sociálnu sféru. Výdavky štátu v tejto oblasti stále stúpajú - je to nielen dôsledok poklesu rastu HDP, ale aj výsledok poklesu pôrodnosti a zvyšujúceho sa priemerného veku obyvateľstva.
V prvom rade sa zníži minimálna úroveň dôchodkov. Do roku 2020 to bude 46 percent priemernej mzdy, potom 43 percent. V súčasnosti sa nemecké dôchodky pohybujú na hranici 53 percent príjmu. Vláda chce okrem toho zastaviť trend predčasného odchodu do dôchodku. Pracujúci tak budú môcť odísť do penzie najskôr až po 63 roku a nie už v šesťdesiatke ako dnes. Okrem toho sa znížia penzie absolventom vysokých škôl. Príspevky na dôchodkové zabezpečenie však nesmú presiahnuť do roku 2020 dvadsať percent a do roku 2030 dvadsaťdva percent príjmu.
Reformu predložila na schválenie ministerka sociálnych vecí Ula Schmidtová. Tá vo svojom prejave pred Bundestagom vyhlásila, že zákonná penzia už občanom v budúcnosti nezabezpečí ich životnú úroveň. O tú sa budú musieť postarať aj formou súkromného pripoistenia. Predstavitelia konzervatívno-liberálnej opozície kritizovali predovšetkým uzákonenie jednotlivých sporných termínov uskutočnenia reformy. Dosiahnutie minimálnej úrovne 46 percent bude podľa nich o dvadsať rokov nereálne pri stanovenej výške príspevku.
Dolná komora spolkového parlamentu schválila reformu pomerom hlasov 302 ku 291, informuje agentúra DPA. Súhlas hornej komory - Bundesratu - nie je v tomto prípade potrebný.
(jr)