John Kerry vyrazil na juh USA a pokračuje v kampani medzi Afroameričanmi. FOTO - REUTERS
Farba pleti bude v prezidentskych voľbách dôležitá. Rolu hrá aj takmer 40 rokov po oficiálnom konci segregácie. Kandidát demokratov John Kerry stále častejšie hovorí o boji za občianske práva černochov.
Milovali Clintona
Pred štyrmi rokmi černošskí voliči jasne podporili Ala Gora. Bush dostal len 9 percent ich hlasov. Rozdiel by bol ešte výraznejší, keby proti nemu stál Bill Clinton. Toho Afroameričania milovali. Aj preto ho Kerry minulý týždeň spomenul. "Prezident Clinton bol známy aj ako prvý čierny prezident. Nehneval by som sa, keby som mal česť byť druhým."
Väčšina černochov si to želá. Ozvali sa však aj takí, ktorých Kerryho poznámka urazila. "Nie je černoch. Je to dobre postavený beloch, ktorý nemá ani poňatia, čo to znamená byť chudobným belochom, nieto ešte černochom," povedala šéfka Národného centra Andrewa Younga pre sociálnu zmenu Paula Diane Harrisová.
Experti upozorňujú, že Kerryho životopis by ho za normálnych okolností diskvalifikoval. Pochádza z bohatého a takmer výlučne belošského štátu Massachusetts. "Má však jednu veľkú výhodu: nie je Bush," povedal agentúre AP černošský hostorik Roger Wilkins.
Práva
Bushovým problémom u černochov je nezamestnanosť. V USA sa pohybuje okolo 5 percent, ale medzi černošským obyvateľstvom je to dvakrát viac. Pri posledných voľbách to bol aj strach z konzervatívneho prístupu k občianskym právam.
Oficiálne Amerika dala černochom rovnaké práva v 60. rokoch. Realita je však iná. Boj za občianske práva černochov sa začal v Alabame v meste Montgomery. No priamo v Montgomery najlepšie vidno, že s rovnoprávnosťou to nie je také jednoznačné. V mestskej rade sedia aj černosi, čierni majú aj sudcov, šerifov zástupca je tiež čierny a starosta im tiež otvára dvere.
Odtiaľ - potiaľ
Dnes sa už nemusí v autobuse černoch nechať zatknúť za to, že si sadol. V mestskej doprave bieleho takmer nestretnete. Podobne je to so školami a kostolmi. Sú černošské a belošské.
Deliacou čiarou sú peniaze. "Do toho obchodu by som vám neradil ísť. Tam chodia len černosi," hovorí Jim, ktorý je v mestskej rade Montgomery. Má asi 60 a naozaj nie je extrémista. Opakuje, že nie je rasista.
Černošský kazateľ kostola, v ktorom pred 50 rokmi šesť rokov kázaval Martin Luther King, hovorí, že mesto je naozaj rozdelené, ale nie vždy je to chyba. "Černosi môžu ísť do bieleho kostola, nechcú však. Uvedomujú si, že kostol chráni ich kultúru."
Čakanie na kandidáta
Demokrati v Montgomery majú na prvý pohľad väčšiu podporu u čiernych ako u bielych. Väčšinu volených postov však majú belosi. Keď tento týždeň hľadali nového kandidáta do mestskej rady, prihlásil sa mladý černoch. Zjavne nie chudobný, v dobrom obleku. Keď hovoril, že prišiel čas, aby sa starostom mesta stal černoch, bieli sa len nervózne vrteli na stoličkách. Podobne je to asi aj s podporou Kerryho. Keby mali čierni kandidáta, ktorý by mal šancu poraziť Busha, išli by za ním.
Autor: Montgomery