Španielska vláda tvrdí, že útok má rukopis baskickej organizácie. Atentát takého rozsahu ETA doteraz ešte neurobila. To by mohlo znamenať, že za ním stojí niekto iný. Dôvod by mohli mať islamskí radikáli, ktorí by tak Madridu vystavili účet za spojenectvo so Spojenými štátmi.
Medzinárodne úznávaný nemecký expert na terorizmus Rolf Tophoven spojenie medzi hnutím ETA a sieťou al-Káida vylúčil. Španielski separatisti sa zameriavali výlučne na Španielsko.
Ak sa potvrdia tvrdenia španielskej vlády, tak potom teror ETA dostal novú dimenziu. Až doteraz vyhadzovali Baskovia do vzduchu autá, unášali a strieľali. Viac ako polovica z 850 obetí boli politici, ekonómovia, úradníci či policajti. Civilisti neboli ich hlavným cieľom. Výnimkou bol rok 1987, keď v supermarkete v Barcelone vybuchla bomba a zostalo tam 21 mŕtvych. To bola najväčšia spúšť, akú kedy ETA za sebou zanechala.
"To je teroristický štýl 21. storočia," povedal Tophoven pre rakúsku televíziu ORF. Už sa necieli na politikov či úradníkov. Teroristi chcú vidieť veľa mŕtvych a ešte viac zranených.
Expert na Španielsko, nemecký profesor Walter Bernecker si nevie predstaviť, že by to mohol byť niekto iný ako ETA. "Atentát prebehol presne tak, ako to bolo plánované počas minuloročných Vianoc. Vtedy mal explodovať vlak z Burgosu do Madridu, ale polícia bombu našla," povedal pre internetové vydanie denníka Tagesschau.
Tvrdý boj vlády s terorizmom hnutie ETA značne oslabil. Experti odhadujú, že pôsobí ešte niekoľko buniek, počet členov ale výrazne klesol. "Nie je ich viac ako stovka. Skupina, ktorá je dnes ešte aktívna, patrí k posledným," povedal Bernecker.
Jedným z motívov k takémuto útoku by sa mohla stať snaha zviditeľniť sa. V posledných mesiacoch o sebe baskickí separatisti dali vedieť niekoľkokrát. Najprv vo februári prekvapujúco vyhlásili prímerie v Katalánsku. Bol to prvý prípad, keď prímerie začalo platiť len v jednej španielskej autonómnej oblasti. Odpoveďou bolo posilnenie bezpečnostných opatrení v celej krajine. "Vyhlásením, že nebudú útočiť v Katalánsku, chceli povedať, že útoky budú podnikať inde. Sme v období zvýšeného rizika," povedal vtedy podľa ČTK nemenovaný bezpečnostný zdroj.
Pred desiatimi dňami našla polícia v dodávke 500 kilogramov výbušnín. Určené vraj boli pre veľký teroristický útok počas parlamentných volieb. Neskôr zadržali dvoch teroristických aktivistov, ktorí tvrdili, že počas májovej svadby korunného princa Felipa plánovali vyhodiť do vzduchu stožiar vysokého napätia.