
Obete výbuchov, ktoré prežili, sedia na koľajniciach v blízkosti madridskej železničnej stanice Atocha. Záchranári, ktorí museli zasahovať súčasne na desiatich miestach, sa snažia šokovaných ľudí upokojiť. Včerajší útok je v Európe najkrvavejší za posledných 15 rokov. FOTO - REUTERS
MADRID, BRATISLAVA - Európa včera ustrnula v hrôze. Presne dva a pol roka po útoku na americké dvojičky sa terorizmus v strašnej podobe predstavil na európskom kontinente. Séria výbuchov, ktorá otriasla madridským nádražím, zanechala po sebe 190 obetí a 1247 zranených. Počet obetí bude vyšší. Mnoho zranených je v kritickom stave.
Teroristi zaútočili v najfrekventovanejšej rannej hodine. Mestskou dopravou sa cez centrálny uzol stanice Atocha presúvali tisíce Španielov do práce a detí do škôl. Pred stanicou našli novinári stáť vyjavenú školáčku. "Boli ako ja, nikomu nič neurobili a teraz majú rozbité hlavy a sú mŕtvi," opakovala podľa ČTK. Ešte hodinu po explóziách ľudia v panike utekali preč, pretože sa báli ďalších výbuchov. Podľa denníka El Mundo vybuchlo spolu 13 výbušnín v štyroch vlakoch. Tri bomby pyrotechnici zneškodnili. Všetky boli umiestnené v nenápadných ruksakoch.
"Centrum Madridu úplne skolabovalo. Ľudia sa hľadajú. Ja sám som mal dnes asi pätnásť telefonátov od známych a priateľov," povedal SME Slovák Milan Didirka, ktorý žije v Madride 17 rokov. Na slovenskej ambasáde včera ešte nevedeli, či sú medzi obeťami aj Slováci.
K najkrvavejšiemu teroristickému útoku v novodobej španielskej histórii sa zatiaľ nikto neprihlásil. Vláda podozrieva baskickú separatistickú organizáciu Baskicko a jeho sloboda (ETA). Masaker takéhoto druhu však ešte počas svojej takmer 40-ročnej existencie nezorganizovala. Úrady ani telefonicky nevarovala, ako zvykla.
"Bola to hromadná vražda. Zabili mnoho ľudí z jednoduchého dôvodu, že sú Španieli," povedal včera španielsky premiér José María Aznar v tmavom obleku a čiernej kravate bez toho, aby menoval ETA. Útoky môžeme zastaviť len neústupnosťou, dodal premiér, ktorý od roku 1996 s baskickým terorizmom bojuje.
Vedenie ETA zodpovednosť za útoky odmietlo a naznačilo, že by mohlo ísť o "operáciu arabského odporu". Mnohí včera hovorili o teroristickej sieti al-Káida, aj keď nešlo o samovražedný útok. Mohlo by ísť o odplatu za postoj Španielska, ktoré bolo spolu s Britániou hlavným americkým spojencom počas irackého konfliktu. Ten sa začal pred rokom - 20. marca. Možnosť, že by mohlo ísť o al-Káidu, včera na finančnom trhu spôsobila prepad amerického dolára oproti euru.
Väčšina expertov na terorizmus sa však prikláňa k tomu, že za atentátom je ETA. Použitá výbušnina je podľa prvých laboratórnych analýz taká, ako zvykli používať baskickí separatisti. O tri dni sú v Španielsku parlamentné voľby a boj s terorizmom bol jednou z hlavných tém.
Na krvavý masaker včera reagoval zdesene celý svet vrátane Slovenska. Európsky parlament navrhol, aby sa 11. marec stal Európskym dňom boja proti terorizmu.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, jr, zo