Nicole Kidmanová a Jude Law. FOTO - SATURN ENTERTAINMENT
Anglický režisér Anthony Minghella opäť podľahol sklonu rozprávať o tragických osudoch mužov poznamenaných vojnou. Opäť z toho je oscarový veľkofilm, rovnako úspešný u najširších diváckych vrstiev ako u odbornej kritiky. Podobností medzi Návratom do Cold Mountain a Anglickým pacientom by sa dalo nájsť mnoho, hoci miesto i čas sú iné.
Autor románu Cold Mountain Charles Frazier vychádzal z rodinnej histórie, čo dielu dodalo presvedčivosť, hĺbku i silu. Bestseller zaujal Minghellu najmä odyseovským motívom. Odysey sú tu dve. Jednu podstupuje ťažko zranený zbeh z konfederačnej armády W. P. Inman, druhú jeho životná láska Ada Monroeová. Skutočný Inman bol Frazierov praprastrýc. Ten, ktorého vo filme tak presvedčivo stvárnil Jude Law, je viac-menej obyčajný vidiecky človek, okolnosťami prinútený správať sa ako hrdina. Pravda, hrdina nového typu, antihrdinský. Ešte pred zopár desaťročiami by asi v literatúre, ani v kinematografii dezertér ako hrdina neobstál. Dnes však romantika príbehu o mužovi, ktorý sa napriek vyčerpaniu a neustálej hrozbe smrti vydal na tristo míľ dlhú cestu domov k milovanej žene, prehluší všetky prípadné pochybnosti.
Kým Inman blúdi ako osamelý Odyseus bojovou líniou i južanským zázemím, Ada síce zotrváva v osade zvanej Cold Mountain, no z rozmaznanej dcéry kazateľa sa postupne mení na silnú sebavedomú ženu. Jej odysea je viac duchovná. Má okolo seba nielen dobrých susedov, ale i priateľov. A najmä drsnú, no sympatickú spoločníčku Ruby.
Návrat do Cold Mountain, prirodzene, evokuje najslávnejší filmový príbeh všetkých čas - Odviate vetrom s Clarkom Gablom a Vivien Leighovou. No Minghella akoby zámerne vytváral jeho protiklad: hrdinovia nepatria k aristokracii a vzťah ústrednej dvojice je jednoznačnejší, menej spletitý. Presvedčivosti pribudlo v obraze. Kostýmy, stavby i rekvizity sa usilujú o autenticitu. Nakrúcanie v rumunských exteriéroch bolo dané skutočnosťou, že v USA ani Kanade už dnes niet nedotknutých lesov, zodpovedajúcich situácii z polovice devätnásteho storočia.
Jude Law, Nicole Kidmanová a Renée Zellwegerová vytvárajú zvláštny herecký trojlístok. Renée sa vyníma, lebo rolu svojráznej Ruby poňala s humorom a do celého pomerne pochmúrneho filmu vnáša svojím expresívnym herectvom hrejivú komiku, čo jej vynieslo Zlatý glóbus i Oscara (aj keď výkony Kidmanovej a Lawa sú azda poctivejšie, no subtílnejšie). Na dokumentáciu výnimočného hereckého rastu Nicole Kidmanovej stačí porovnať úlohu Ady hoci s postavou Isabel z filmu Portrét dámy (1996). Hviezda Juda Lawa ešte stále len vychádza, no i tak tu máme všestranného charakterového herca. Ani vedľajšie postavy Minghella neobsadil s menšou zodpovednosťou, o čom svedčia výkony Donalda Sutherlanda, Pilipa Seymoura Hoffmana, Natalie Portmanovej a ďalších skvelých hercov.
Návrat do Cold Mountain je príjemná kultivovaná filmová zábava, ktorá si nekladie za cieľ šokovať, prekvapovať či, nedajbože, vyrážať dych. Jej kvality sú v inom: prostredníctvom pochmúrneho tragického príbehu rozdáva útechu, nádej a radosť zo života.
Návrat do Cold Mountain (Cold Mountain) * USA 2003 * Námet: Charles Frazier * Scenár a réžia: Anthony Minghella * Hrajú: Nicole Kidmanová, Jude Law, Renée Zellwegerová, Donald Sutherland a ďalší * Premiéra v slovenských kinách: 4. marca 2004