Ľudovít Kaník: dnes by už tie zákony možno neprešli. FOTO - ARCHÍV SME
Ministerstvo práce sa minulý rok ponáhľalo s prijatím sociálnej reformy, ktorú teraz zlepšuje pozmeňovacími návrhmi pripájanými k zákonom, ktoré nemajú so sociálnou legislatívou nič spoločné. Nebolo lepšie postupovať pomalšie, ale dôslednejšie?
"V minulom roku médiá písali, že reformy meškajú, teraz, keď sú prijaté, je populárne písať, že boli prijaté príliš rýchlo. Súčasná politická situácia ukazuje, že keby neboli navrhnuté a prijaté v minulom roku, je pravdepodobné, že by už v tomto roku nemuseli byť prijaté vôbec. Návrhy, ktoré sú v parlamente, len prehlbujú účinky sociálnej reformy. Boli plánované od začiatku, zmenili sme len termín ich prijatia v záujme zvýšenia sociálnych príjmov občanov."
Nedávno v diskusii v bratislavskom V klube ste spomenuli, že niektoré veci nie sú ideálne, najmä pri zdravotne postihnutých a osamelých matkách s deťmi. Čo chcete zmeniť?
"Pre osamelé matky to bude zvýšenie rodičovského príspevku, ktorý plánujeme valorizovať v septembri. V zákone o rodine sa pripravujú výrazné zlepšenia a sprísnenie v oblasti výživného voči neplatičom. V rámci poslaneckej novely sme už navrhli zvýšiť možnosť príjmu zo závislej činnosti popri poberaní opatrovateľského príspevku až na dvojnásobok životného minima. Problematika zdravotného postihnutia na základe dohody medzi ministerstvom práce a zdravotníctva prechádza do rezortu zdravotníctva."