Kamaráti ešte z novembra 1989. Zľava František Šebej, Fedor Gál a František Mikloško. Vtedy patrili k najvýznamnejším politikom. V politike zostal už len Mikloško, ktorý kandiduje na prezidenta.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
O dedičstve holokaustu a antisemitizme v súčasnosti sa včera rozprávalo na konferencii pod záštitou predsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Spomínali sa deportácie slovenských Židov, ale aj problémy, s ktorými sa príslušníci tohto národa stretávajú dnes.
Pavlína Kuchárová so Slovenského národného archívu pripomenula, že zo Slovenska bolo spolu deportovaných a zabitých asi 80-tisíc slovenských Židov, 10-tisíc ich na Slovensku prežilo druhú svetovú vojnu. Za vojnového slovenského štátu Židia nesmeli bývať na hlavných uliciach miest, nesmeli mať bicykle, športové potreby či fotoaparáty a museli byť označení žltou šesťcípou hviezdou.
Sociológ Fedor Gál povedal, že ani jedna publikácia fenomén holokaustu odborne neanalyzuje. "Na Slovensku dnes Rómovia nosia na sebe žltú hviezdu po nás," hovorí.
Poslanec František Mikloško spomenul slová svojho priateľa Antona Neuwirtha, ktorý hovorí, že kým nepríde k odpusteniu, svet nemôže pokojne napredovať ďalej, a položil rečnícku otázku: "Je možné holokaust odpustiť?"
Dedičstvo holokaustu nie je podľa Františka Šebeja stále dostatočne "spracované" v dušiach ľudí. Naznačil, že aj inštitúcia ako OSN má problémy s antisemtizmom. "OSN prijala v roku 1975 rezolúciu, že sionizmus je identický s rasizmom," povedal Šebej a dodal, že rezolúcia bola zrušená až v 90. rokoch. Citoval výroky vysokopostavených politikov v západnej Európe, ktoré hraničia s antisemitizmom.
"Antisemitizmus sa stále objavuje aj v programoch politických strán," povedal Šebej. Nebezpečné sú podľa neho aj vymyslené teórie o židovskom sprisahaní, ktorého cieľom má byť svetovláda, ktorým podľa prieskumov verí až polovica občanov Európskej únie. (rk)