a, minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Pripustil, že predloží dva návrhy.
V novele ústavy by bolo ustanovenie o nezlučiteľnosti mandátu poslanca Národnej rady s mandátom poslanca Európskeho parlamentu a ustanovenie, že prípadné spory rieši Ústavný súd.
Ak by sa menil zákon o eurovoľbách, zákonnosť volieb by zas riešil Najvyšší súd. Zákon však nič nehovorí o nezlučiteľnosti mandátov. Pre viacerých poslancov Národnej rady, ktorí chcú kandidovať aj do europarlamentu, sa tak otvára možnosť, že by mohli mať dva mandáty.
Jeden z ústavných právnikov však považuje za nezmysel pre takýto problém meniť ústavu. Podľa neho by mal každý kandidát na europoslanca dopredu povedať, ako sa chce zachovať, a verejnosť sa v eurovoľbách vyjadrí k tomu, či by si želala poslanca, ktorý by sedel na dvoch stoličkách.
Kandidát na europoslanca Sergej Kozlík z HZDS povedal, že si vlani vyskúšal, čo je to byť stále na rokovaniach Európskeho parlamentu. "Hneď ma vykričali, že som bol jeden z najviac chýbajúcich poslancov v Národnej rade," povedal. Nevie si preto predstaviť, že by si mohol ktokoľvek ponechať obidva mandáty. Prihovoril sa však za to, aby na takúto možnosť legislatíva pamätala.
Lipšic hovorí, že obe novely majú svoje výhody aj nevýhody. Nepovažuje za najšťastnejší precedens prijímať novelu ústavy v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré by bolo nevyhnutné, lebo voľby sa už blížia. Povedal, že novela ústavy by si vyžiadala aj novelu zákona o Ústavnom súde, na čo poslanci pôvodne zabudli. Novela zákona o eurovoľbách by zase priznala právomoc rozhodovať o zákonnosti volieb Najvyššiemu súdu, ale o zákonnosti ostatných volieb rozhoduje Ústavný súd.
Poslankyňa Monika Beňová zo Smeru povedala, že ak novely nebudú meniť viac ako ustanovenia súvisiace s eurovoľbami, vie si predstaviť podporu oboch Lipšicových riešení.
Podpredseda HZDS Ján Kovarčík dodal, že v hnutí potrebujú najskôr poznať konkrétne návrhy a ak budú prijateľné, budú zvažovať, či upustia od podmienky, že novela ústavy musí parlamentu umožniť vytvárať vyšetrovacie výbory. Návrh zriadiť vyšetrovacie výbory však považuje za trvalo platný.
Parlament minulý týždeň neschválil poslanecký návrh novely ústavy, ktorá hovorila o eurovoľbách. Poslanci opozície ho odmietli podporiť, lebo neprešiel spomínaný návrh o vyšetrovacích výboroch. Lipšic si myslí, že na priechodnosť návrhu by bolo vhodné, aby sa vládna novela ústavy týkala len ustanovení o eurovoľbách. (sp)