Bozk nie je príčina, ale následok

"Tieto krátke texty sú o vzťahu medzi mužom a ženou, ktorý by sa mal vyvíjať a svojou kvalitou posúvať stále vyššie, a nie, ako to až príliš často býva, ...

Ivan Štúr (1933) je profesorom psychológie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. K jeho najvýznamnejším knihám patria Základy diferenciálnej psychológie, Ľudské mláďa, Pediatrická psychológia, Podoby života, Rozhovory o dospievaní. FOTO SME - PAVOL MAJER

"Tieto krátke texty sú o vzťahu medzi mužom a ženou, ktorý by sa mal vyvíjať a svojou kvalitou posúvať stále vyššie, a nie, ako to až príliš často býva, že po krásnom začiatku postupne klesá a neraz padne až na samé dno," približuje svoju novú knižku O láske a neláske jej autor, známy psychológ IVAN ŠTÚR. "Bozk nie je príčina, ale následok lásky, preto nemôže slúžiť na jej udržanie," trochu prekvapujúco sa k nemu v knihe citovaným mottom pridáva aj Tomáš Garrigue Masaryk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Myšlienky jeho i ďalších osobností z rôznych sfér a profesií, s ktorými sa Štúr stotožňuje, uvádzajú i zaštíťujú polstovku kapitoliek. Napríklad, keď v časti o nebezpečenstvách sexu vraví o tom, že promiskuita je iba necitlivým sebaukájaním, dáva mu za pravdu aj múdrosť Leva Nikolajeviča Tolstého: "Skutočná nemravnosť spočíva práve v tom, že sa človek vymaní z mravného vzťahu k žene, s ktorou telesne obcuje."

Ivan Štúr týmto dielkom voľne nadväzuje na svoje Rozhovory o dospievaní. Na nápad vydať knihu O láske a neláske ho priviedol úspech týchto sentencií - o umení čakať, o žiarlivosti, nevere, homosexualite, troch pubertách, rodine i rozvode, samote či šťastí, ktoré prednášal študentom i pedagógom. "Kratšia informácia je prijateľnejšia a účinnejšia," myslí si o zvolenej forme pre knihu, ktorej názov si požičal z elaborátu svojho otca Svätopluka. "To bolo náročné filozofické dielo, ktoré nikdy nesmelo vyjsť," spomína na problémy, ktoré v minulom režime sprevádzali jeho rodinu. V päťdesiatych rokoch nemal šancu študovať v Bratislave, podarilo sa mu to až v Olomouci.

SkryťVypnúť reklamu

A ani príjemnejšie časy netrvali dlho, z miesta pedagóga na bratislavskej filozofickej fakulte musel odísť už po prvých normalizačných čistkách v roku 1969 a na dlhé roky sa z neho stal klinický psychológ.

Dvadsať rokov v nemilosti znamenalo aj publikačný dištanc. Najskôr, ako to vtedy bolo zvykom, len taký tichý, neoficiálny, nikde nepísaný. No po knihe Základy diferenciálnej psychológie, ktorú sa mu podarilo vydať v závetrí martinskej Osvety, prišiel zákaz naostro, najmä keď vo vtedajšej komunistickej Pravde venovali zdrvujúcej kritike jeho knihy celú novinovú stranu. "Možno najviac nemohli zniesť fakt, že som mal vyše sto odkazov, citácií zo západnej literatúry," dodáva.

"Ten vyhadzov z fakulty bol krutým zásahom, ale v istom zmysle som sa mal lepšie ako tí, čo tam za cenu kompromisov zostali. V bratislavskej nemocnici na Bezručovej ulici som našiel skvelých ľudí a klinická prax s deťmi bola na nezaplatenie, otvorila mi svet, ktorý by som inak nepoznal," hovorí. Spomienka na rok 1990, keď znovu nastúpil na filozofickú fakultu a tam našiel zopár ľudí, ktorí ho kedysi odtiaľ vylúčili, mu nestojí za komentár.

SkryťVypnúť reklamu

S obľubou vraví, že kým väčšina jeho kolegov sa snaží dostať psychológiu do života, on sa usiluje vniesť život do psychológie. Myslí tým napríklad aj tú nenahraditeľnú klinickú skúsenosť, ale tiež pre neho neodmysliteľný šport či hlboký vzťah k prírode alebo umeniu. "Takéto kotvy, hodené do života, sú nevyhnutné, a ideálom je, ak ich majú obaja partneri spoločné, vtedy sú základom trvácneho vzťahu. A keď je ten dobrý, dobrý je aj sex, čím oponujem Freudovi, ktorý, naopak, kvalitu vzťahu odvíja od sexu."

Hrozbu predstavy, že ide o akúsi zbierku idylických poučení, však vyvracajú aj menej romantické názory: "Vernosť a nevera sú dve každodenné alternatívy, s ktorými stále zápasíme," či "Nemusí to byť manželstvo na celý život, ale všetko, čo spolu prežijeme, výrazne ovplyvní budúcnosť oboch, či už v tomto, alebo v ďalšom vzťahu." Ani Ivan Štúr si nemyslí, že jeho knižka hneď zmení svet, no verí, že prispeje k predstave, ktorú jeho otec sformuloval v spomínanom rovnomennom diele: "Kto sa nenaučí láske, zahynie na svoju nelásku."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 485
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 485
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 473
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 525
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu