FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Napriek tomu, že v horách vládne ešte pravá zima so závejmi a snežením, mnohé medvede sa riadia svojím vnútorným kalendárom a začínajú sa budiť. Podľa odborníkov to však nie je dôvod na paniku, mali by sme pri pobyte v horách iba zvýšiť pozornosť. "Ak pôjdeme na bežkách so slúchadlami na ušiach a nebudeme vnímať okolitú prírodu, naozaj sa môže stať, že natrafíme rovno na medveďa," tvrdí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách.
Takéto stretnutie už môže byť nebezpečné, lebo medveďa prekvapíme a môže zareagovať útokom. Bežne však na človeka neútočí, ale utečie pred ním. Obávať sa netreba ani toho, že by sme narazili v týchto dňoch na medvedicu s mladými. Mláďatá sa jej síce rodia počas decembra až februára v zimnom brlohu, no zvyčajne ich vyvádza von až v polovici apríla. "Nie je ojedinelé, že ľudia narazia pri lyžiarskych prechádzkach v týchto dňoch na medvedie stopy. Nepredpokladám však, že by mohlo ísť o samicu, ktorá je vonku s mladými. Môže ísť o samca, prípadne medvediu samicu, ktorá nemala počas zimy mladé," hovorí Miroslav Saniga. Ojedinele môže samica s mladými opustiť svoj brloh, ak ju vyrušia drevorubači či skialpinisti.
O medveďom zimnom spánku sa hovorí aj ako o takzvanom nepravom spánku. Sú medvedie jedince, ktoré sa počas zimy zobudia viackrát, niektoré cez zimu ani nezaspia. " Mnohí ľudia majú pocit, že tohtoročná dlhá zima môže medvede dezorientovať a môžu sa správať podráždene. Treba si však uvedomiť, že takéto zimy bývali bežne, len sme si od nich odvykli. O medveďoch sa zvykne hovoriť, že z brlohov lezú von na Gregora a tento rok to aj platí. Zimné počasie ich v tom určite nemôže pomýliť," hovorí Saniga. Oveľa horšie dôsledky môže mať podľa odborníkov na medvede globálne otepľovanie, ktoré môže ich prirodzený ročný rytmus úplne narušiť.
KVETA FAJČÍKOVÁ