Korune Hyundai nepomohol, oslabila
Oficiálne oznámenie automobilky Hyundai, že svoj nový závod postaví na Slovensku, nemalo na obchodovanie s korunou významný vplyv. Podľa dílerov už bolo v kurze zohľadnené, a tak devízový trh najviac ovplyvňovali impulzy z domácej politickej scény. Pripravované odvolávanie ministra financií Ivana Mikloša zneistilo zahraničných investorov a koruna sa oslabila voči euru počas prvého marcového týždňa až k 40,74. V piatok straty skorigovala a obchodovanie uzatvorila kurzom 40,65 za euro.
Vývoj sa znova obrátil, dolár strácal
Na svetových devízových trhoch sa výraznejšie zvyšoval predovšetkým kurz eura, zatiaľ čo japonský jen sa vydal smerom nadol. Začiatkom týždňa sa ešte zvyšoval kurz dolára, pretože na trhoch sa špekulovalo o výraznom zlepšení situácie na trhu práce v USA. Dolár z týchto špekulácií ťažil prakticky celý týždeň, ale v piatok sa situácia zmenila, pretože trh sa priaznivej správy nedočkal. Dolár voči euru zakončil kurzom 1,242 a oproti predchádzajúcemu piatku sa oslabil o niekoľko stotín percenta. Všeobecne sa predpokladá ďalší pokles kurzu dolára.
Kurzy akcií stúpajú
Akciové trhy pokračovali v raste a mnohé sa dostali na nové tohtoročné maximá. Prudko rastie japonský akciový trh, vysoký rast sa týka napríklad aj burzy v Budapešti. Pred prezidentskými voľbami sa darí aj ruským akciám.
V Spojených štátoch si takmer jedno percento na 2048 bodov pripísal index technologického trhu Nasdaq Composite, zatiaľ čo Dow Jonesov index priemyselných akcií sa spevnil iba o desatinu percenta na 10 596 bodov. Trh sa riadil hlavne štatistikou o vývoji ekonomiky a správam o hospodárení firiem už neprikladá dôležitosť. Na vývoj akciových indexov totiž majú vplyv predovšetkým vyhliadky firiem, ale na konci týždňa sa do stredobodu pozornosti dostala nezamestnanosť. Trh čakal rast pracovných príležitostí aspoň o 125-tisíc miest, ale v skutočnosti bol oveľa nižší. Akciové trhy úvodný prepad zastavili a väčšinu strát zmazali.
Ropa je stále drahšia, zlato tiež rastie
Svetové ceny ropy sa opäť zvyšovali a prekonali ďalšie ročné maximum, čím sa dostali na novú najvyššiu úroveň od vlaňajšej vojny v Iraku. Americká ľahká ropa je vysoko nad 37 dolármi za barel a londýnsky Brent je nad 33 dolármi. Na začiatku týždňa mali na rast cien najväčší vplyv obavy z nízkych zásob ropy v amerických skladoch a strach z politickej krízy vo Venezuele. Ceny sa však zvyšujú už od začiatku februára, keď členovia kartelu OPEC prekvapivo rozhodli o znížení ťažby. Tá má od apríla klesnúť zhruba o desať percent.
K menším zmenám došlo na trhu so zlatom. Cena kovu sa väčšinou riadi situáciou na devízových trhoch. Zlato reagovalo na pokles dolára a zdraželo o 1,6 percenta na 399,60 dolára za trójsku uncu.
(čtk, sita)