
Firma ZVS Dubnica nad Váhom začala vlani licenčne vyrábať vzduchovky pre Českú zbrojovku. Tá vlani prepustila v Uherskom Brode dvesto ľudí, české odbory sa boja ďalšieho presúvania výroby a následného prepúšťania. FOTO SME - MICHAL PIŠKO
BRATISLAVA - Lákanie investorov na Slovensko začína robiť problémy v susednom Česku. Jeden z najväčších svetových výrobcov ručných strelných zbraní - Česká zbrojovka - presunula pred necelým rokom časť výroby z Uherského Brodu do Dubnice nad Váhom. Jej zamestnancom sa to nepáči a vyhlásili štrajkovú pohotovosť.
V dubnickej firme ZVS Holding vyrába Česká zbrojovka licenčne zatiaľ štyridsaťtisíc vzduchoviek ročne. Zamestnanci zbrojovky sa obávajú, že presúvanie niektorých výrob do iných firiem bude znamenať prepúšťanie. Na konci minulého roku už v súvislosti s reštrukturalizáciou prišlo v Českej zbrojovke o prácu bezmála dvesto ľudí.
Vedenie zbrojovky sprísnilo normy a plánuje sa zbaviť niektorých výrob s nižšou pridanou hodnotou, citovala odborového predáka Zdeňka Pavelčíka agentúra ČTK. Na druhej strane šéf dubnického ZVS Holdingu Miroslav Solava v súvislosti s presunutím výroby vzduchoviek povedal, že je len prvým krokom na ďalšie druhy zbrojnej výroby v slovenskej firme.
Výroba českých vzduchoviek sa na Slovensku rozbiehala vlani v dvoch fázach. V prvej etape počas apríla a mája Česká zbrojovka zvýšila vlastnú výrobu a začala sa predzásobovať. Koncom mája sa potom rozbehla výroba v Dubnici nad Váhom. Do konca minulého roka bola produkcia všetkých vzduchoviek preložená na Slovensko.
V Uherskom Brode si Česká zbrojovka zatiaľ ponecháva výrobu drahších zbraní s vyššou pridanou hodnotou a zamestnáva okolo 1600 ľudí. Pred niekoľkými dňami im vedenie podniku zvýšilo výrobné normy o osem percent, čo sa takisto miestnym odborom nepáči.
Pre Českú zbrojovku je na Slovensku výhodné licenčne vyrábať vďaka lacnejšej pracovnej sile a nižšiemu daňovému zaťaženiu. Slovenské vzduchovky predáva cez svoje martinské obchodné zastúpenie pri 19-percentnej dani z príjmu. Keďže medzi Českom a Slovenskom platí dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia, materská firma už za svoju slovenskú pobočku platiť dane v Česku nemusí.