
Predstavitelia Slobodného fóra: Zuzana Martináková, Ivan Šimko a Branislav Opaterný. FOTO - TASR
"Znížením sadzby dane z pridanej hodnoty sa zníži miera prerozdeľovania zdrojov z úrovne štátu," píše sa v návrhu. Opaterný dodal, že ako liberálna strana sa budú stále usilovať o zníženie daní. "Akákoľvek daň je z princípu škodlivá.Vždy znižuje dopyt aj ponuku. Ako ekonomickí liberáli máme názor, že čím nižšie sú dane, tým lepšie," povedal Opaterný.
Jeho stranícky kolega Hurban argumentoval aj sociálnymi vplyvmi posledných daňových zmien. "V súbehu so zvýšením cien energií od začiatku tohto roku, zhoršením sociálnej situácie najohrozenejších skupín obyvateľov napríklad dôchodcov, mladých rodín s deťmi, ľudí s telesným postihnutím, dochádza v posledných mesiacoch k pomerne dramatickému poklesu spotreby tovarov, ktoré sú zaťažené spotrebnou daňou," tvrdil Hurban k svojmu návrhu. "Predpokladáme, že nižšia sadzba DPH bude znamenať zároveň nižšiu cenovú hladinu výrobkov, tovarov a služieb, a teda isté predpoklady na rast osobnej spotreby obyvateľov. V konečnom dôsledku sa tým utvoria aj isté možnosti a predpoklady na podporu podnikania," myslí si Hurban. Poslanec upozornil, že zmeny pripravujú aj v ďalších daniach - dani z príjmov a spotrebných daniach. "Na týchto zmenách ešte len pracujeme," povedal denníku SME.
Ministerstvo financií vníma aktivitu Slobodného fóra ako hrozbu pre stabilitu verejných financií. Podľa poradcu ministra Petra Papanka by štát v úsilí pokračovať v znižovaní schodku musel po schválení nižšej DPH reagovať napríklad zvýšením rovnej dane. Podľa výpočtov ministerstva by pokles DPH o dva percentuálne body spôsobil úbytok z príjmov štátu o 12,6 miliardy korún. To zhruba zodpovedá zvýšeniu sadzby rovnej dane z dnešných 19 na 23 percent.