Prehodnotiť príspevky musia úrady do konca marca a ministerstvo práce tvrdí, že je s tým už hotové. Ľudmila Kolláriková z ústredia práce hovorí, že začínajú prichádzať prvé odvolania nespokojných ľudí, ktorí sa najčastejšie týkajú práve príspevkov za opatrovanie.
"Starám sa o matku. Príspevok mi znížili o 2500 korún," sťažoval sa čitateľ z Levíc. Dôvodom je, že dôchodok matky práve o 2500 korún prevyšuje 1,2-násobok životného minima. Plná výška príspevku je 6000 korún.
Čitateľ namieta, že mu to nestačí, lebo okrem iného sa mu roky za opatrovanie nerátajú do dôchodku. "Ako si mám z takého príspevku platiť poistenie na dôchodok 1700 korún?" pýta sa. Keď zaplatí nájomné a elektrinu, zostane mu 1500 korún.
Jedinou možnosťou, ktorá takýmto ľuďom zostáva, je požiadať o sociálne dávky a dúfať, že úrady im priznajú nárok. Zarobiť si opatrovatelia môžu najviac 2526 korún, pričom však musí ísť iba o prácu doma, aby nebola prerušená celodenná starostlivosť o postihnutého.
Príspevok sa znižuje aj dôchodcom, ktorí opatrujú príbuzných. Dostanú iba rozdiel medzi 6000 korunami a polovicou svojho dôchodku.
Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov navrhuje zvýšiť hranicu príjmu, pri ktorej by sa opatrovateľovi príspevok krátil, z 1,2- na 1,6-násobok životného minima. Krátenie príspevku by sa nedotýkalo tak výrazne ako dnes tých, ktorí sa starajú o dôchodcov.
Pre toho, kto opatruje dieťa, žiadajú zvýšiť hranicu na trojnásobok minima. "Zákon tlačí zdravotne postihnutých a ich opatrovateľov do pásma chudoby," hovorí prezidentka asociácie Mária Orgonášová. Opatrovatelia-dôchodcovia by podľa nej mali mať právo zarobiť si aspoň do výšky minimálnej mzdy. Odvoláva sa nato, že ak dôchodca vykonáva akúkoľvek inú prácu, príjem môže dostávať v neobmedzenej výške.
Orgonášová tvrdí, že do asociácie volajú ľudia, ktorí hovoria, že opatrovanie príbuzných viac neutiahnu a zvažujú, že ich dajú do ústavu, čo je "drahšie a nehumánnejšie".
Novela zákona o sociálnej pomoci zmenila tiež posudzovanie postihnutých. Postihnutia sa už nesčítavajú a mnohí tak prídu o nárok na príspevky a preukaz zdravotne postihnutého. Z evidencie má vypadnúť podľa odhadov ministerstva asi 11-tisíc osôb.
Čo sa ešte zmenilo
Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na hygienu a šatstvo
Zvyšuje sa z 200 na 300 korún, ľudia sú však nespokojní, lebo viacerí naň stratili nárok. Na príspevok nemajú už nárok ženy po amputácii prsníka, s čím nesúhlasí Združenie kresťanských seniorov ani Klub Venuša, ktorý ženy združuje. "Zrušili to plošne, nezaujíma ich, či niekto nemôže nosiť epitézu, lebo ho tlačí, alebo že ženám po operácii opuchá ruka a majú obmedzenie oblečenia," hovorí Erika Gregušová z Venuše.
Lýdia Brichtová z ministerstva hovorí, že dnešné epitézy sú natoľko moderné, že príspevok na opotrebovanie šatstva nie je nutné poskytovať. V individuálnych prípadoch ho však možno dostať ako kompenzáciu zvýšených výdavkov na hygienu.
Príspevok sa už neposkytuje ani všetkým nositeľom francúzskej barly. Ministerstvo pripomína, že sa často zneužíval, s čím súhlasí aj Orgonášová. "Tu sa najčastejšie strácali peniaze, barly mali aj ľudia, ktorí ich nosili iba vtedy, keď išli na úrad alebo k lekárovi."
Príspevok na zabezpečenie prevádzky motorového vozidla
Zvyšuje sa z 500 na 700 korún.
Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie
Doteraz sa poskytoval plošne vo výške 983 korún. Teraz sa bude poskytovať len pri niektorých diagnózach, a to vo výške 300, 500 alebo 1000 korún.