BRUSEL - Európska únia sprísnila a zjednodušila svoje antidumpingové pravidlá, aby mohla ľahšie a rýchlejšie trestať zahraničné podniky, ktoré dovážajú na jej trh výrobky za umelo znižované ceny. Jedným z dôvodov bolo rozšírenie Európskej únie, pretože už samotný vysoký počet členských krajín môže rozhodovanie zabrzdiť.
Podľa nových pravidiel bude pre členské krajiny únie ťažšie blokovať antidumpingové opatrenia, ktoré navrhne Európska komisia. Brusel tak zvyšuje ochranu podnikov v únii, ktoré sa často sťažujú na zahraničné, najmä čínske firmy, že na trh spoločenstva prichádzajú s cenami, ktoré sú nižšie ako výrobné náklady.
"Väčšia prehľadnosť, predpovedateľnosť a funkčnosť sú ciele, ktoré sledujeme týmito malými zmenami v pravidlách," vysvetlil európsky komisár pre obchod Pascal Lamy. Podľa nového systému bude musieť návrh Európskej komisie uvaliť antidumpingové opatrenia aktívne zablokovať jednoduchá väčšina členských štátov únie, inak vstúpia do platnosti.
Antidupmingové opatrenie proti nečlenskému štátu budú odteraz platiť v podobe, v akej ich navrhne Európska komisia, pokiaľ sa proti nim do jedného mesiaca nepostaví nadpolovičná väčšina členských štátov. Doteraz musela naopak väčšina návrh aktívne schváliť, čo komplikovali tie vlády, ktoré sa rozhodli absentovať. Všetky lehoty na uzatváranie antidumpingových krokov a revízie rozsudkov budú pevné a neprekročiteľné. Pokiaľ vývozca do únie, ktorý sa dopustil dumpingu, ale bolo mu dovolené vyvážať ďalej za záväznú cenu, nerešpektuje jej výšku, môže teraz komisia dovolenie zrušiť jednoduchým rozhodnutím a nahradiť pevnú cenu antidumpingovým dovozným clom.
Najväčším antidumpingovým problémom pre Európsku úniu sú čínske podniky. Zo 181 vyšetrovaných prípadov za uplynulých päť rokov na ne pripadá 28. (tasr, čtk)