Český svetový (desaťboj) a európsky (sedemboj) rekordér Roman Šebrle bežal v Budapešti za víťazstvom v poslednej disciplíne viacboja, behu na 1000 metrov, na doraz. Gratulácie prijímal dlho poležiačky. Ruku mu práve podáva druhý v poradí Američan Bryan Clay, ktorý ešte po šiestej disciplíne viedol. FOTO - ČTK/AP
Na svetovom šampionáte pod strechou budapeštianskej Sportareny sa o veľké rekordné zápisy postaralo šesť Rusiek, Švéd a Čech
Výsledky 10. halového svetového šampionátu v Budapešti koncom uplynulého týždňa avizujú frontálny útok ruskej atletiky na pozíciu lídra v olympijskom športe číslo jeden. Na posledných majstrovstvách sveta v Paríži (koncom augusta 2003) zdolali na prvenstvá ešte Američania svojho najväčšieho rivala 10:6, v maďarskej metropole sa situácia výrazne obrátila, Rusi zvíťazili 8:4.
Atletika prirodzene zostáva výsostne letným športom, šampionáty pod strechou budú z mnohých príčin menej dôležité ako olympiády či majstrovstvá pod holým nebom. Ruské budapeštianske triumfy nadchli hodnotou výkonov. O všetky tri halové svetové rekordy podujatia sa postarali ženy tejto veľmoci - Lebedevová v trojskoku 15,29 m, žrdkárka Isinbajevová 486 cm a štafeta na 4x400 m (Krasnomovecová, Kotľarovová, Levinová, N. Nazarovová) 3:23,86 min.
Silná generácia a postupný rast
Rusko má veľmi silnú generáciu atlétov v rozpätí ročníkov 1977 - 1982. Okrem dvojnásobnej majsterky sveta (trojskok i diaľka) Lebedevovej (nar. 21. 7. 1976) sú ostatní víťazi z tejto mladej skupiny - Kapačinská (200 m, 1979, N. Nazarovová (400 m, 1979), Slesarenková (výška, 1982), Isinbajevová (žrď, 1982), Pavlov (žrď, 1979). Až na Isinbajevovú nebol nikto z tejto spoločnosti v juniorskom veku žiadnym veľkým esom, čím chceme úplne priamo naznačiť našim trénerom, že medaily z podujatí v mládežníckych kategóriách od 17 do 23 rokov sú síce pekné, ale zostanú vždy iba mládežnícke. Aj s hrozbou následného nariekania o stratených talentoch. Ruská výškarka Slesarenková končila napríklad vlaňajšiu sezónu s osobným rekordom 197 cm, cez túto zimu prekonala v hale najskôr 201 cm, v Budapešti 204 cm a pokúšala sa dokonca o svetový rekord 208 cm.
Argumenty v prospech haly
V ruskej výprave bola takmer kompletná špička krajiny (chýbal bežec na 800 m Borzakovskij, míliarka Tomašovová, vytrvalkyňa Zadorožná). V americkej zostave neboli elitní šprintéri, štvrtkári, viacbojár Pappas. Prirodzene i Jonesová, ale tá v hale nebehala ani v minulosti. Jej tohtoročné štarty na dvoch mítingoch boli skôr ťahákom a symbolikou návratu slávnej šprintérky po materskej dovolenke.
Mnohí spochybňovali medailovú štatistiku údajnou ruskou posadnutosťou za dolármi. Lebedevová skutočne zarobila 130-tisíc USD (dvakrát po 40-tisíc za víťazstvo, raz 50-tisíc za svetový rekord). Možno, ale rovnako je pravda, že ruskí atléti pracujú celý rok. Hala je najmä v technických disciplínach takmer totožná, ba azda pre niektoré špecifiká na prípravu i lepšia než otvorený štadión. Rus si ťažko nájde teplo inde ako pod strechou. A keď už niekto v takých podmienkach trénuje, prečo by nesúťažil.
Švédi robia to isté. Výškar Stefan Holm vyhral celú sériu mítingov i šampionát, trojskokan Christian Olsson vyrovnal dokonca svetový rekord Kubánca Urrutiu 17,83 cm. Vlaňajšia európska Atlétka roka, viacbojárska majsterka sveta Carolina Klüftová skákala po zranení len do diaľky. Skončila tretia (692 cm), a vôbec nemala pocit, že by si pošramotila povesť.
Medailová bilancia
1. Rusko 8 6 5
2. USA 4 5 1
3. Etiópia a Švédsko 2 1 1
5. Keňa 2 0 1
6. Jamajka 1 2 2
7. Ukrajina 1 2 1
8. Česko 1 1 1
9. Kanada a Portugalsko 1 1 0
11. Bahamy a V. Británia 1 0 1
13. Grenada, Mozambik a JAR 1 0 0
16. Bielorusko 0 2 1
17. Brazília 0 1 1
18. Bahrajn, Belgicko, Čína, Slovinsko a Sudán 0 1 0
23. Kuba, Grécko a Rumunsko 0 0 2
26. Chorvátsko, Dem. rep. Kongo, Dánsko, Francúzsko, Nemecko a Írsko 0 0 1
Šebrleho hnev i radosť
Do európskych rekordných listín sa zapísal i český viacbojár Roman Šebrle (sedemboj - 6438 b.), prvý a jediný muž, ktorý v desaťboji pokoril deväťtisícovú hranicu (9026 b.). Bojoval ako nikdy.
"Po zbabranej žrdke som si chcel pospať, ale bol som taký naštvaný, že som skočil len 480 cm, až som mal tepovú frekvenciu azda dvesto. V živote som nebol taký nervózny," hovoril 29-ročný rodák z Lanškrounu. "Pred záverečným kilometrom som sa musel riadne upokojovať. Podarilo sa mi to. Situáciu som mal pod kontrolou. Američana Claya som musel zdolať o tri sekundy. Pomohla mi veľkoplošná obrazovka, videl som, že som na správnej ceste. Ale priznám sa, som uťahaný ako kôň," povedal rekordér.
Pred "prekliatou žrdkou", v ktorej mu stačilo dosiahnuť 500 cm (v tejto sezóne ich trikrát prekonal), atakoval Čech svetový rekord Američana O'Briena z roku 1993 - 6476 b. "Sedemboj nie je desaťboj, jedna pokazená disciplína, a všetko je inak. Pri svetovom rekorde sa musí podariť všetko. V halách budem súťažiť ďalej, až kým sa mi to podarí." Šebrleho výpoveď jasne dokazuje, že nie každý či skôr málokto, predovšetkým z Európy, halové preteky podceňuje.