Analytici sa obávajú, že sa v Gaze len posilní vplyv militantov. V piatok v ich sprievode pochodovali aj deti. FOTO - REUTERS
Izrael naznačuje, že v týchto operáciách bude pokračovať. Predtým ako Gazu opustí, chce ju podľa vojenských expertov "vyčistiť" od militantov, nahnať im strach a neurobiť chybu ako v roku 2000, keď sa stiahol z južného Libanonu. Vtedy vojaci židovského štátu odchádzali náhlivo. Dnes severný Izrael pravidelne ostreľujú z južného Libanonu členovia hnutia Hizballáh.
Šaronov plán na jednostranné stiahnutie sa Izraela z Gazy sa nepáči ani Američanom, ani Egyptu, ktorý s pásmom Gazy susedí. Washingtonu pre to, že očakáva chaos. Egypt zasa nechce mať nevypočítateľného suseda a vyššie náklady na ochranu hraníc. Šaron pozorne počúva Bushovu administratívu a so stiahnutím z Gazy zrejme počká až na obdobie po amerických prezidentských voľbách.
Nič to nemení na izraelských prípravách na stiahnutie z Gazy. Okrem záťahov v utečeneckých táboroch pripravuje vláda izraelskú verejnú mienku na to, že osadníci sa z Gazy presunú do Negevskej púšte. Izrael robí všetko pre to, aby si výmenou za Gazu mohol podržať čo najviac osád na západnom brehu. Tie sú dôležitejšie z ideologických, bezpečnostných aj ekonomických dôvodov.
Jeruzalem vyjednáva s Káhirou o posilnení hraníc a chce, aby Egypt pomáhal Palestínčanom zabezpečovať v oblasti pokoj. Egypt sa bráni. Prezident Husní Mubarak povedal denníku Le Figaro, že sa nechce rozhádať s Palestínčanmi, ani s Izraelom. Egypt sa tiež bojí pašovania zbraní a importu radikálnych ideí z Gazy na jeho územie.
Palestínska samospráva nie je myšlienkou egyptskej pomoci nadšená a je presvedčená, že Gazu bude vedieť zvládnuť. O tom však pochybujú všetci zainteresovaní. Samospráva je v rozklade, v Gaze vládne bezvládie, porušovanie základných práv, toleruje sa korupcia, krádeže, podvody, krvná pomsta. Mahmúd Akir, šéf mimovládnej Palestínskej komisie pre ľudské práva v správe o vývoji v Gaze z minulého roka napísal: " V palestínskych väzniciach rastie počet mučení, neodôvodnených väznení, ľudia berú spravodlivosť do vlastných rúk. Má to všetky znaky anarchie."
To všetko nahráva teroristom. Nedeľnému záťahu armády predchádzal útok militanov z Fatahu, Hamasu a Islamského džihádu na hraničný priechod Erez. Denne ním prechádzajú tisíce Palestínčanov za svojou jedinou obživou - prácou v Izraeli. Ak budú útoky pokračovať, Izrael ho zatvorí. Palestínčanov to len utvrdí v názore, že samospráva je neschopná, čo len posilní teroristov. Tí majú jedinú agendu - útoky proti Izraelu.