
Britský premiér Tony Blair, jeho manželka Cherie a ich syn Leo v roku 2000. Ich najmladší potomok sa narodil v londýnskej štátnej nemocnici.
Náš zdravotný systém budú zneužívať obyvatelia nových členských krajín Európskej únie, písali britské médiá. Preto ich nedávno vyviedlo z miery, keď sa ukázalo, že ľudia z nových štátov, ktorí už v Británii legálne žijú, často radšej jazdia na liečenie domov, ako by mali podstúpiť "anglickú" kúru.
Lekárska starostlivosť s výnimkou zubnej je v Británii od konca druhej svetovej vojny prakticky plne hradená zo štátneho rozpočtu na základe povinného a všeobecného národného poistenia. Ale systém, ktorý bol desaťročia pýchou, má teraz obrovské problémy.
Nejde o kvalitu lekárov či špičkových výkonov a výskumov - Británia sa môže chváliť asi najväčším počtom Nobelových cien za medicínu v Európe. Ide o nedostatok lekárov, sestier, nemocničných lôžok a byrokraciu v systéme Národnej zdravotnej služby (NHS), o ktorom britskí komentátori píšu, že je najväčším zamestnávateľom okrem bývalého Sovietskeho zväzu. To všetko sa prejavuje v príbehoch, ktoré znejú až neuveriteľne. Keď nedávno jedna Češka žijúca niekoľko rokov v Británii hľadala ošetrenie pre dieťa, ktoré bolel zub, dostala termín o tri týždne. Keď pred dvoma týždňami v Scarborough otvárala novú ambulanciu zubárka, požiadalo o registráciu 3-tisíc ľudí a 300 z nich stálo celý deň v rade, aby sa dostali do zoznamu. Pohotovostná služba v niektorých nemocniciach je taká preťažená, že sa čaká na ošetrenie celú noc, ak nie dlhšie.
Keď v roku 2001 niektorí britskí pacienti stratili trpezlivosť s čakaním na plánované operácie, dali svoju vládu na európsky súd, ktorý rozhodol, že im Británia musí zaplatiť operáciu v inej krajine EÚ.
Napriek všetkým problémom britskí novinári automaticky počítali s tým, že ich zdravotný systém je omnoho lepší než to, čo funguje v kandidátskych krajinách. Z toho vychádzal aj februárový článok v bulvárnom denníku The Sun: "Britská zdravotná služba bude zahltená pacientami rôznych národov, keď sa rozšíri únia." Podobné obavy prebleskli aj v serióznych denníkoch, i keď iným tónom a spoločne s informáciou, že zdravotnícky personál z nových krajín by možno mohol NHS veľmi pomôcť.
Pre mnohých ľudí z nových členských krajín, ktorí v Británii legálne žijú, to bolo už príliš. Jeden poľský spravodajca sa nezdržal a priamo na tlačovej konferencii oznámil štátnemu tajomníkovi pre európske záležitosti Denisovi MacShanovi, že kto z "britských" Poliakov môže, uteká na liečenie domov.
Nakoniec si pre Britov prekvapivý pohľad na ich zdravotníctvo osvojili aj v Daily Expresse, jednom z denníkov, ktorý odštartoval kampaň proti prisťahovalcom z európskeho Východu. "Migranti odkazujú: vaša NHS nestojí za nič," oznamoval palcový titulok s podtitulom: "Lietajú domov za lepším, lacnejším a rýchlejším liečením."
Autor: JIŘÍ MAJSTR, čtk, Londýn