BRATISLAVA - Obete bývalého režimu - zoznam rehabilitovaných presahuje 100-tisíc - majú spravidla podstatne nižšie dôchodky ako tí, čo ich posielali do väzenia, alebo im inak strpčovali život.
Sudcovia, prokurátori či policajti majú totiž nárok na pomerne vysoké dôchodky a zákon sa nepozerá na to, či sú medzi nimi aj takí, ktorí robili nadprácu v bývalom režime. Zato ich obete spravidla nemohli za komunizmu dostať dobre platenú prácu a dnes majú nízke dôchodky.
Mnohí boli síce odškodnení, ale predseda Konfederácie politických väzňov Anton Neuwirth tvrdí, že na jedného to vychádza v priemere 12 500 korún. "My, čo sme celé roky sedeli vo väzení, sme tak dostali jeden dnešný mesačný plat," povedal.
Politický väzeň Anton Malacký si spomína na svojho väzniteľa z Leopoldova v 50. rokoch, ktorý odchádzal do dôchodku v roku 1992 ako podplukovník. Bývalý policajt môže k svojmu starobnému dôchodku dostať podľa hodnosti a počtu odslúžených rokov navyše až 9-tisíc korún mesačne.
"On má penziu ako náčelník Justičného paláca, ja som bol robotník vo fabrike a taký mám aj dôchodok," povedal Malacký.
Sudcovia budú mať dôchodky vyššie ako 30-tisíc korún mesačne. Takúto sumu dostane aj jeden zo sudcov Najvyššieho súdu Stanislav Lehoťák, ktorý začiatkom roka odišiel do dôchodku. Človek s rovnakým menom a dátumom narodenia je na Cibulkových zoznamoch spolupracovníkov ŠtB zapísaný ako agent tajnej služby.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic priznáva, že ešte aj dnes sa na súdoch a prokuratúre nájdu ľudia, čo robili za komunizmu "nadprácu aj pri politických deliktoch". Bez zmeny ústavy sa s tým nedá nič urobiť a v parlamente by návrh na takú zmenu neprešiel, obáva sa Lipšic.
V Nemecku nesmie byť sudcom ani právnikom nikto, kto pracoval pre komunistický režim. Príslušný zákon odobril nemecký ústavný súd aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.