Stratégia sa týka každého pracovníka firmy
Stratégia je kľúčom k smerovaniu za určitým cieľom. Aj na ceste do Európskej únie potrebujeme mať vytýčený strategický scenár, ktorý v rámci firemného smerovania musí klásť dôraz aj na ľudské zdroje. Práve tejto téme sa venuje vo svojom príspevku Luboš Lopatka, generálny riaditeľ spoločnosti KAPPA Štúrovo.
Stratégia firmy, obsiahnutá v strategickom scenári, je odpoveďou na otázku, akými metódami dosiahneme víziu. Luboš Lopatka vo svojom vystúpení priblíži základné problémy strategického manažmentu, kritické faktory úspešnosti firmy a strategické alternatívy, ako aj otázky implementácie konkrétnej stratégie, ktorá sa musí stať celopodnikovou (firemnou) filozofiou a týkať sa každého jej pracovníka.
Vzdelávanie pracovníkov – nové trendy
Ďalším aktuálnym a určite aj zaujímavým príspevkom bude prednáška Aleny Olšarovej, HR & Development Manager, AHOLD Central Europe „Trendy v rozvoji a vzdelávaní zamestnancov“. Proces implementácie a zmien po vstupe do EÚ bude vyžadovať mnohé nové prístupy aj v oblasti rozvoja a vzdelávania pracovníkov. Tieto zmeny sa musia premietnuť do plánovania a tvorby vzdelávacích programov, stanovovania kariérových plánov. Okrem týchto oblastí, určite zaujímavé sú aj skúsenosti s meraním návratnosti investícií do vzdelávania.
Európske špecifiká celoživotného vzdelávania
Z iného uhla pohľadu doplní tento príspevok workshop Rachel Appleby a Stephena Monteith z British Council na tému Life-long learning. Vo workshope zamerajú svoju pozornosť na niektoré odborné znalosti a zručnosti, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie efektívnosti v podnikaní v Európe. Autori priblížia aj špecifiká celoživotného vzdelávania v rámci riadenia ľudských zdrojov v Európe.
Dobré vzťahy vo firmách prispievajú k ich dobrým výsledkom
Generálny riaditeľ spoločnosti Sweck Group Peter Švec si na konferenciu pripravil workshop na tému „Nové prístupy v manažmente pracovných vzťahov“. Akcentuje v ňom význam dobrých vzťahov v inštitúciách a firmách, ktoré sú kľúčom k ich úspešnosti a významne prispievajú k optimálnym výsledkom. P. Švec sústredí pozornosť najmä na zručnosti PCA (Person Centered Approach) a ich využitie v manažmente pracovných vzťahov. Uplatňovanie zručností PCA sa prejaví v úspešnejšom zvládaní pracovných interakcií, identifikácii správania, ktoré je neefektívne a jeho nahradením efektívnejším správaním, v správnejšom delegovaní úloh, efektívnejšom vedení porád, ako aj v objektívnejšom hodnotení výsledkov svojich spolupracovníkov.
Podniková kultúra v slovenských firmách
Vzťahy tvoria aj súčasť podnikovej kultúry. Aj keď táto téma nie je novou ani na Slovensku, nové poznatky k tejto téme vyplývajú z výsledkov výskumu manažmentu podnikovej kultúry, ktoré uskutočnil Peter Gál so svojimi spolupracovníkmi z Fakulty managementu UK, ktorí podnikovú kultúru skúmali vo viac ako 50 podnikateľských subjektoch v SR, najmä v stredných a veľkých podnikoch so zahraničnou účasťou. Na konferencii bude prezentovať odpovede na kľúčové otázky ohľadne manažmentu podnikovej kultúry – kedy a prečo sa kultúrou v podniku zaoberajú, kto má za jej riadenie zodpovednosť, ako ju riadia a akú podnikovú kultúru budujú. Prezentované budú aj spoločné charakteristiky úspešných prístupov k zmene podnikovej kultúry a model jej manažmentu.
Možnosti absolventov vysokých škôl u nás a v Európe
Jeden z workshopov na konferencii pripravil náš partner, študentské združenie AIESEC Slovensko. Jeho prezidentka Eva Šabová v ňom hľadá odpoveď na otázku: „Majú talenty uplatnenie na Slovensku?“ Na túto tému bude nadväzovať aj sprievodná téma na úvodných dňoch Národných dní kariéry, ktorou bude „Podmienky práce študentov a absolventov VŠ v krajinách EÚ“.
AIESEC Slovensko je zároveň organizátorom 9. ročníka podujatia Národné dni kariéry 2004, ktoré sa uskutoční 25. a 26. marca v priestoroch Výstaviska Bratislava na Prievozskej ulici. Ide o stretnutie a výmenu informácií medzi zástupcami významných spoločností, pôsobiacich na slovenskom trhu a zúčastnenými študentmi vysokých škôl, potenciálnymi zamestnancami.
®