"Dnes máme kvalitné súkromné centrá, ktoré sa nevedia dostať k peniazom z poistenia. Pritom 40 percent liečby je dôvera pacienta k lekárovi," hovorí Zajac.
Nový zákon o zdravotných poisťovniach im umožní, aby pacienta manažovali. Každá bude musieť mať zmluvy so zdravotníckymi zariadeniami, do ktorých bude svojich klientov posielať.
Ak sa však poistenec rozhodne, že chce ísť k lekárovi, ktorý nemá zmluvu s jeho poisťovňou, mal by podľa Zajaca dostať šancu. Vo svojej poisťovni si vypýta povolenie, a liečbu potom zaplatí z vlastného. Neskôr mu poisťovňa preplatí toľko, koľko by za rovnakú liečbu zaplatila u svojho zmluvného lekára.
Zajac pripúšťa, že poisťovňa môže preplatiť menej, ako pacient v skutočnosti zaplatil, pretože súkromné kliniky ponúkajú nadštandardné prostredie a služby a sú drahšie. "Za viac slobodnej vôle si musí (pacient) priplatiť. Viem si veľmi dobre predstaviť, že to bude fungovať najmä u stomatológov, gynekológov, kožných a očných lekárov."
Pacient by si priplatil napríklad za rýchlosť. "Na operáciu šošovky sa obyčajne čaká aj 18 mesiacov. Ak ju niekto chce hneď, môže ísť na súkromnú očnú kliniku. Operáciu si zaplatí a jeho poisťovňa mu časť nákladov vráti, ale až o 18 mesiacov," hovorí Zajac.
Zdravotné poisťovne pripúšťajú, že by systém mohol fungovať, podmienkou však bude, že pacientovi liečbu u "nezmluvného lekára" poisťovňa vopred schváli. "Síce na to nie sme teraz pripravení, ale vieme na to reagovať," hovorí Peter Kvasnica, šéf Spoločnej zdravotnej poisťovne. (mar)