Vicepremiér Pál Csáky, ktorý je zodpovedný za riešenie rómskej problematiky, sa počas sociálnych nepokojov na východnom Slovensku vyhýbal televíznym diskusiám. "Vytrvalo odmietal pozvanie do rôznych diskusných relácií," povedala hovorkyňa televízie TA 3 Olívia Trnkalová.
Nie vždy je jednoduché politika do televízie pritiahnuť. Niekedy je to pre zaneprázdnenosť - zástupcovia televízií hovoria, že najmä v prípade premiéra a predsedov parlamentných strán - často sa však politici snažia jednoducho k sporným témam nevyjadrovať.
Inak sa na televíznej obrazovke politici vidia radi. Pred tlačovou besedou či krátkym brífingom, neraz vypadne z úst politika otázka: "Markíza tu už je?" Prezident Rudolf Schuster sa pravidelne sťažuje, že STV vynechala jeho stretnutie so zahraničným politikom, alebo že Markíza o ňom informovala inak, ako si predstavoval. "Obrazovka má pre politikov magickú príťažlivosť," hovorí Branislav Záhradník z vedenia STV.
Aký je záujem politikov zúčastňovať sa na diskusiách? "Globálne je skôr vyššia ponuka zo strany politikov ako reálny dopyt televízie," hovorí Záhradník. "Samozrejme, že sa vyskytnú aj situácie, keď televízia 'bojuje' o účasť niektorého politika s inými televíziami." Sami sa núkajú skôr menej známi politici.
Najsledovanejšia televízia Markíza veľký problém s pozývaním politikov nemá. Stane sa, že niekto je precitlivený na svoju osobu a účasť odmieta, ale nikdy to podľa hovorkyne Ivany Semjanovej netrvá dlho. Výnimkou je koaličné KDH, ktoré sa rozhodlo Markízu ignorovať pre jej spriaznenosť s ANO a neobjektívne spravodajstvo.
Programový riaditeľ Slovenského rozhlasu Vladimír Puchala hovorí, že záujem politikov závisí od obdobia, politickej situácie a od toho, či sú z opozície, alebo koalície. Problém má rozhlas v poslednom čase s Nočnými dialógmi. Účasť odmietlo viacero podľa Puchalu "skôr koaličných" poslancov.
MIRKA KERNOVÁ