Hlasmi nezávislých poslancov (zľava) Roberta Nemcsicsa (predtým ANO), Hermana Arvaya (predtým KSS) a Ladislava Polku (predtým HZDS) si nik nemôže byť istý. Poslední dvaja menovaní možno budú hlasovať za odvolanie Ivana Mikloša a možno nie. O čom sa táto trojica rozprávala na chodbe parlamentu tento týždeň, nevedno.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Čas na odvolanie podpredsedu vlády Ivana Mikloša zrejme ešte nenastal. Zuzana Martináková zo Slobodného fóra povedala, že zámer HZDS podať návrh na Miklošovo odvolanie je len súčasťou predvolebnej prezidentskej kampane Vladimíra Mečiara. "Podľa nás ide o zakrytie dohôd medzi HZDS a SDKÚ, ktoré sa v parlamente prejavuje pri niektorých hlasovaniach," povedala.
Rovnaký názor má aj predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč: "Mikloša drží vo vláde HZDS, čo sa ukázalo minulý rok, keď pri hlasovaní o jeho odvolaní Mečiar vyhnal poslancov HZDS z parlamentu."
Martináková povedala, že ak to Mečiar myslí s odvolaním Mikloša vážne, mal by to urobiť až po voľbách a po vstupe do Európskej únie. Tkáč chce tento odklad navrhnúť na rokovaní opozície v pondelok a "ak nejde o Mečiarovu kampaň, očakávam bezproblémový súhlas".
Predseda Smeru Robert Fico povedal, že oni zahlasujú proti Miklošovi kedykoľvek, ale nepredpokladá, že "HZDS dá návrh aj bez dohody s ostatnými opozičnými stranami". Fico napriek Martinákovej stanovisku verí, že SF bude hlasovať s opozíciou bez ohľadu na prezidentské voľby.
O termíne Miklošovho odvolávania má rozhodnúť republiková rada HZDS dnes v Poprade. Podpredseda strany Viliam Veteška je za čo najskorší termín bez ohľadu na názor opozičných partnerov.
Veteška vylúčil, že návrh na odvolanie Mikloša je súčasťou Mečiarovej kampane. "Urobíme to definitívne preto, aby sa ukázalo, kto kupčí s hlasmi," povedal.
(rk)
Analýza
Mečiar sa môže spoľahnúť na nespoľahlivých
HZDS chce iniciovať odvolávanie podpredsedu vlády za SDKÚ Ivana Mikloša, ale "ja osobne žiadne vyjednávanie robiť nebudem", povedal Mečiar.
Počet poslancov, ktorí by mali hlasovať za odvolanie, je dnes 74 (HZDS 26, Smer 25, KSS 10, ĽÚ 6, SF 7), potrebných je 76. Nejasné sú postoje ďalších 3 členov Ľudovej únie Miroslava Abelovského, Ladislava Polku a Ivana Kiňa. Nestraník Gabriel Elsner sa tiež ešte nevyjadril. Nezávislý poslanec Herman Arvay (pôvodne KSS) je predbežne za odvolanie, ak ho niekto nepresvedčí o opaku.
Žolíka v rukách tak majú práve traja členovia ĽÚ a Arvay a Elsner. Stačilo by, ak by sa za odvolanie rozhodli hlasovať dvaja.
Je tu však ešte problém s poslancom KSS Jozefom Ševcom, ktorý sa nedávno podrobil náročnej operácii srdca a leží na jednotke intenzívnej starostlivosti.
SF, časť poslancov ĽÚ a Smeru by chcela, aby návrh na odvolanie prišiel až po voľbe prezidenta. Mečiar povedal, že návrh na odvolanie by mal byť predložený pravdepodobne budúci týždeň. Predseda parlamentu by tak musel zvolať mimoriadnu schôdzu do 7 dní, teda ešte pred voľbami prezidenta.
Ak by Mikloš zostal vo funkcii, Mečiar by neporušil "dohodu" s Dzurindom, z ktorej ho podozrieva časť opozície a SF. Ak by Mikloša odvolali, mohol by to Mečiar Dzurindovi vysvetliť ako zlyhanie jeho "kúpených" poslancov.