Listové odrezky pozostávajú z celých listov aj so stopkami, ako je to pri kapskej fialke, alebo z časti čepele listu, ako pri begónii a peperómii. Zelené odrezky pelargónie režeme na jar tesne pod uzlom alebo listovou stopkou, kde je najaktívnejšie kambium rastliny. Drevnaté odrezky rododendronu zakoreňujú pomaly, preto sa z rastliny odoberajú už v jeseni. Koreňové odrezky orgovánu odoberáme v období vegetačného pokoja z mladých zdravých koreňov s hrúbkou ceruzky.
Odrezky zapichujeme do substrátu vždy dolným koncom, najvzdialenejším od rastového vrchola. Olistené odrezky rastú najlepšie vo vlhkom prostredí vytvorenom v plastovom vrecku natiahnutom na téglik alebo črepník.
Rozmnožovacím substrátom môže byť aj nechlórovaná voda, najčastejšie sú to však rôzne organické a zemité substráty. V nechlórovanej vode zakoreňujú dobre odrezky mnohých okrasných rastlín, napríklad netýkavky, oleandra, muškátu, šachora a mnohých ďalších.
Hrubozrnný nekarbonátový piesok je tradičný substrát na rozmnožovanie rastlín odrezkami, najmä pre sukulenty, begónie a pieprovce. Piesok sterilizujeme vriacou vodou a nasýpame do plytkých misiek. Odrezané listy so stopkou alebo odrezky listovej čepele vo vlhku a teple izby či zakrytého balkóna rýchlo zakoreňujú.
V humóznej zemine zakoreňujeme predovšetkým zdrevnatené stonkové a koreňové odrezky. Môžeme tak rozmnožovať ríbezle, egreše, levanduľu, ružu, rozmarín a mnohé iné úžitkové i okrasné rastliny. Na dno plastového téglika, črepníka alebo hrantíka treba navŕšiť 1- až 2-centimetrovú vrstvu 0,5 až 1 centimetra veľkých úlomkov penoplastu. Predídeme tak zamokreniu substrátu a zahnívaniu odrezkov.
Na zakorenenie väčšiny stonkových a koreňových odrezkov je však v porovnaní s humóznou zeminou výhodnejší organický substrát. Udržuje dlhšie vlahu a zabezpečuje dostatočnú prevzdušnenosť počas celého obdobia tvorby korienkov na odrezku. Univerzálny rozmnožovací organický substrát pripravujeme z dielov rašeliny, penového polystyrénu a perlitu v pomere 5 : 3 : 2, alebo rašeliny, mačinovky a kompostu v pomere 3 : 1 : 1 alebo 5 : 2 : 3. Pri vápnomilných rastlinách pridávame do miešanky karbonátový piesok alebo mletý vápenec.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.