Dôchodkyňa Mária sa dostala do finančných problémov. Lekári jej odporučili, aby podstúpila zložitejšiu operáciu v zahraničí, na ktorú však nemala peniaze. Rozhodla sa založiť jeden vzácny obraz zo 16. storočia, ktorý sa v rodine už niekoľko generácií dedil. Súdny znalec určil jeho minimálnu hodnotu na viac ako 1,35 milióna korún.
Pani Mária si na základe inzerátu vybrala záložňu, ktorá okrem iného uvádzala, že má kvalifikovaný personál práve na 15. a 16. storočie. Pri založení jej po dlhšom rokovaní určili záložnú hodnotu na 180-tisíc korún. Dôchodkyňa očakávala podstatne vyššiu sumu, napokon však súhlasila aj s lehotou splatnosti tri mesiace. Pretože rekonvalescencia sa po operácii predĺžila a úhrada od zdravotnej poisťovne sa tiež oneskorila, bola písomne dohodnutá nová lehota splatnosti. Keď si prišla po obraz tri dni vypršaním lehoty, zistila, že obraz bol predaný zahraničnému zákazníkovi.
Neserióznosť "manažmentu" záložne, ktorý sa pri reklamácii správal veľmi arogantne, ju priviedol do spotrebiteľskej poradne
Stanovisko Združenia slovenských spotrebiteľovPo preverení celej kauzy od listinnej dokumentácie po rokovanie so zástupcami záložne sa potvrdila neserióznosť, porušenie dobrých mravov a prekročenie záväzných postupov v obchodnom styku. Pretože spotrebiteľka utrpela vysokú hmotnú škodu, odporučili sme jej, aby podala na firmu trestné oznámenie a žalobu na príslušnom okresnom súde. Prípad sa prerokúva už vyše dvoch rokov a zatiaľ nie je ukončený.
Podľa skúseností Združenia slovenských spotrebiteľov fungovanie záložní nie je dostatočne legislatívne ošetrené. Preto dochádza k poškodzovaniu spotrebiteľov, ktorí sa rozhodnú využiť ich služby. Aj keď vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že záložne poskytujú takmer okamžitú pomoc v núdzi, vzťah zákazník obchodník je značne nerovnoprávny a často nekorektný. Zaráža, že "zábezpeka" finančnej pôžičky sa pohybuje od šesťnásobku vyššie. Napadnuteľnosť je minimálna, pretože hodnota pôžičky sa určuje "dohodou".
Josef Lounek,
I. podpredseda Rady ZSS