FOTO SME - PAVOL MAJER
Vzhľadom na súčasnú sociálno-ekonomickú situáciu obyvateľstva túto službu využíva čoraz väčší počet ľudí. Na záložne sa neobracia len sociálne slabšie obyvateľstvo, ale často aj podnikatelia, ktorí potrebujú rýchlo získať väčší obnos peňazí. Založiť sa dá už skoro všetko, okrem zbraní, devízových prostriedkov, jedov, drog a liečiv. Najbežnejšími zálohami bývajú šperky a elektronika. Vyšší finančný efekt pre klienta predstavujú domy a autá, ale ide tu o značné riziko.
Nevýhodou záložní je, že peniaze, ktoré zákazník za prinesenú vec dostane, sa nezhodujú s jej skutočnou hodnotou. O cene rozhoduje zamestnanec záložne a zvyčajne nepresiahne jednu tretinu pôvodnej ceny.
Zákazník má však vždy možnosť obrátiť sa na inú firmu, prípadne si urobiť prieskum a tak si vybrať pre neho najprijateľnejšiu možnosť.
Najnovšie výsledky zisťovania Štatistického úradu zo začiatku februára ukazujú, že momentálne sú údaje o rodinnom hospodárení nepriaznivejšie ako dlhodobý priemer posledného desaťročia. Minulý mesiac sa do deficitu dostalo 27 percent domácností.
Z histórieV Uhorsku ako prvá vydala zakladacie listiny na záložne Mária Terézia. Práva vlastnil magistrát Bratislavy. Záložne dnešného typu vznikali od predminulého storočia. V období socializmu na našom území neexistovali. Až po roku 1990 sa opäť rozšírila sieť služieb aj o záložne.