BRATISLAVA - Predseda výboru pre ľudské práva László Nagy z SMK sa na Kube tajne stretol s kubánskymi disidentmi vrátane Oswalda Paya a manželiek tých disidentov, ktorí sú vo väzení. Odovzdal im lieky a peniaze z finančnej zbierky, ktorú na Slovensku zorganizovala nadácia Pontis a občianske združenie Človek v ohrození.
Je nemysliteľné, aby v modernom svete žilo 11 miliónov obyvateľov Kuby v podmienkach, ktoré možno prirovnať našim 50. rokom, povedal Nagy.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský poslal Payovi po Nagyovi hodinky s baterkami, ktoré vydržia dva roky. "Dúfa, že o dva roky príde Payovi osobne batérie vymeniť a že v tom čase už bude Paya človek, "ktorý bude stáť na čele demokratických zmien na Kube".
Nagy ani Hrušovský si netrúfajú odhadnúť, či sa ich nádej vyplní, ale podľa Nagya je dôležité, že "disent je pripravený na okamžité prevzatie moci" s má 70-stranový dokument o prechode k demokratickej spoločnosti.
Podľa Nagya Payu a jeho spolupracovníkov vypočúvajú a zatýkajú. "Sám Paya je silnou osobnosťou a rodiny väznených disidentov čerpajú z jeho morálnej sily."
Nagyova misia bola tajná. Ministra zahraničných vecí Kukana o nej informoval až tesne pred odchodom. Na Kube bol s troma švédskymi politikmi a českým poslancom, ktorého meno z bezpečnostných dôvodov nepovedal, lebo je ešte na Kube.
Hrušovský včera Nagyovi poďakoval za osobnú odvahu. "Mal som o pána Nagya isté obavy," povedal a spomenul osudy českého poslanca Ivana Pilipa a študentského vodcu z roku 1989 Jana Bubeníka, ktorých pri podobnej misii v roku 2001 zadržali a takmer mesiac strávili v kubánskom väzení.
Nagy mal pred cestou niekoľko nepokojných nocí. "Využíval som všetky metódy utajovania a konšpirácie, ktoré sme u nás pred rokom 1989 používali," povedal Nagy, sám bývalý disident.
MIRIAM ZSILLEOVÁ