Ľudské práva a Čína - to nejde príliš dohromady. Európska únia či Spojené štáty opatrne a mimovládne organizácie otvorene Čínu pravidelne upozorňujú na porušovanie ľudských práv - slobody prejavu, zhromažďovania, obviňujú ju z nedostatočnej náboženskej slobody a či ochrany súkromného majetku.
Zdá sa však, že nové vedenie komunistickej strany, ktoré sa ujalo moci pred rokom, to chce zmeniť - otázka je, či ide len o vylepšovanie imidžu, alebo je prijatie dodatku o ochrane ľudských práv poslancami Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov opatrením, ktoré signalizuje skutočné zmeny v právnom a politickom systéme komunistického štátu.
Poslanci z celej Číny sa tak ako každý rok stretli, aby na zasadnutí, ktoré býva raz ročne, prijali zákony a s najvyšším vedením zhodnotili výsledky uplynulého roka a určili si nové. Zasadajú od piatka a dodatok k ústave prijali v stredu.
"Štát rešpektuje a garantuje ľudské práva." Táto jednoduchá veta sa zrejme nemôže stať pre tisíce osôb, ktoré nesúhlasia s vládou jednej strany, zárukou bezpečnosti a nepomôže im dostať sa zo štátneho či domáceho väzenia. Ústava čínskym občanom už teraz zabezpečuje slobodu vierovyznania, prejavu alebo zhromažďovania.
"Najväčším problémom je, že ochrana ľudských práv štátom sa priamo zráža so systémom vlády jednej strany v jadre ústavy," upozornil disident a literárny kritik Liu-Ťia bo, ktorého uväznili po potlačení protestov na Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Čína prepustila spoluzakladateľa opozičnej Čínskej demokratickej strany Wang Jou-cchaja, ktorého v roku 1998 odsúdili za "podvracanie štátnej moci" na 12 rokov väzenia. Čínu opustil vo štvrtok, aby sa mohol liečiť v Spojených štátoch.
Wanga (37) prvýkrát odsúdili po protikomunistických protestoch na pekinskom námestí Tchien-an-men a dostal štyri roky za protirevolučnú propagandu. Koncom roka 1991 ho predčasne prepustili. Čínsku demokratickú stranu založili v roku 1998 významní disidenti, ktorí chceli využiť zdanlivý politický odmäk pred historickou návštevou amerického prezidenta Billa Clintona v Číne. Peking poslal do väzenia alebo do pracovných táborov veľa jeho členov.
(mch, reuters)