FOTO - TASR/EPA
Kubánsky výškar Javier Sotomayor vyhral stuttgartské majstrovstvá sveta v auguste 1993. Od organizátorov dostal červený Mercedes C-180, napokon ako každý víťaz. Po príchode do Havany si ihneď vypýtal poznávaciu značku s číslom "245". Toľko totiž skočil v júli deväťdesiateho tretieho v španielskej Salamanke. Dodnes je to platný svetový rekord, tretí a posledný na otvorenom štadióne v "Sotovej" bohatej kariére.
V hale prekonal atlét skáčuci v neodmysliteľných bielych podkolienkach najlepší výkon histórie jediný raz. Zajtra bude mať jeho budapeštiansky rekord 243 centimetrov pätnásťročné jubileum. Viaže sa k svetovému šampionátu 1989 a známemu Sportcsarnoku, ktorý v decembri 1999 vyhorel. Maďari postavili za tri roky novú Budapest Arenu s nákladom v prepočte viac ako troch miliárd slovenských korún.
Tento piatok v nej otvoria jubilejné 10. halové majstrovstvá sveta. Meno Sotomayor sa bude iste často skloňovať. V histórii svetovej výšky iba Švéd Sjöberg v roku 1987 - 241 cm a Nemec Thränhardt o rok neskôr - 241 cm, prekonali pod strechou hranicu extratriedy 240 cm. Dovedna je takýchto výškarov, ak rátame aj otvorené štadióny, deväť. Sotomayor sa cez ňu prehupol dvadsaťjedenkrát.
Castrov syn slobody
Javier Sotomayor Sanabria bol skokanský génius, ako Lewis v diaľke, Bubka v žŕdke či Edwards v trojskoku. Fidel Castro ho otcovsky oslovoval - syn slobody. Rodák z Linomaru (narodený 13. októbra 1967) sa vôbec nebránil. Využíval priazeň revolučného šéfa. Keď sa stal svetoznámym atlétom, pendloval medzi španielskou Salamankou a Havanou, pózoval pre americké módne časopisy s Naomi Campbellovou, na exhibíciách preskakoval latku vo výške futbalovej bránky (244 cm), čo iste zadarmo nebolo.
V roku 2003 demonštroval v stotisícovom dave pod Fidelovou taktovou pred španielskou ambasádou v Havane, lebo táto krajina Európskej únie kritizovala porušovanie ľudských práv na Kube, ale pokojne trávi pod slnkom Salamanky stále polovicu roka. U "Sota" je v tom i kus nostalgie, práve v tomto meste prekonal svetový rekord neuveriteľným spôsobom. Na tri pokusy: 232 - 238 - 245 cm. Ťažko bolo odhaliť, čo si Sotomayor s leopardími očami, poväčšine chránenými slnečnými okuliarmi a švihácky pristrihnutými fúzikmi, skutočne myslí. Kubánec vyhral majstrovstvá sveta dvakrát (1993, 1997), olympiádu raz (1992). Na OH 2000 v Sydney získal striebornú medailu. "Tú si vážim azda najviac, lebo som všetkým dokázal, že som športovec, ktorého neprávom obvinili z používania dopingu," povedal pre ústredný denník Komunistickej strany Kuby Granma slávny výškar.
V laboratóriách mala úradovať CIA
Sotomayora prichytili na Panamerických hrách 1999 vo Winnipegu so stopami kokaínu v krvi. Kubánci vyšli do ulíc, Fidel rečnil o imperialistickom sprisahaní, Granma sa zamýšľala - ako sa mohli agenti CIA dostať do antidopingových laboratórií. V Kanade totiž nenachytali iba hviezdneho atléta, ale viacero kubánskych športovcov. Ba čo viac, mnohí, inak z veľmi úspešnej výpravy, emigrovali.
Československý, stále i český rekordér narodený v Detve Ján Zvara (236 cm v roku 1987), ktorý skončil v roku 1987 na halových MS v Indianapolise tretí práve pred Sotomayorom, sa nad otázkou, či mohlo mať Kubáncovo obvinenie politický podtón, na internetovej stránke Inzine jemne pousmial: "Nemyslím si. Jednoducho ho chytili na kokaíne, čo je veľký problém. U výškarov bola životospráva vždy problémom. Najhoršiu mali Sjöberg, Sotomayor. Ja som napríklad fajčil, vtedy som si myslel, že to výkonnosti vôbec neprekáža."
Odchod po spornom nandrolóne
Sotomayor štartoval i na svetovom šampionáte v Edmontone 2001 (skončil štvrtý). Neskôr sa ukázalo, že vlastne neoprávnene. Pred šampionátom v júli na mítingu v Tenerife mal nepovolenú hodnotu nandrolónu. B-vzorka však ukázala o polovicu nižšie hodnoty. Medzinárodná atletická federácia sa prestala prípadom zaoberať, lebo Sotomayor v októbri 2001 skončil s aktívnou činnosťou.
Hrdina "Ostrova slobody" si zo športového života preniesol do civilného iba radostné vnemy. Nažíva si v rytme rumby a karnevalu. Havanský spravodajca agentúry Reuters dávnejšie napísal: "Sotomayor chodí po Havane ovešaný zlatými reťazami od baru k baru. Popíja, ale neopíja sa. Radšej tancuje. Zobral si patronát nad skupinou Salsa Mayor. Zrejme z neho rastie impresário, ktorý zháňa nahrávacie štúdio pre svojich latinskoamerických hudobníkov."
"Soto" sa skamarátil s Maradonom, Castrovým obdivovateľom, ktorý sa na Kube liečil z drogovej závislosti. "Nie sú v tom žiadne súvislosti. Diego mi sľúbil, že ma naučí hrať golf," povedal britskému spravodajcovi výškarský svetový rekordér.
VIZITKA JAVIERA SOTOMAYORA
Narodený:
13. 10. 1967 v Linomare, provincia Matanzas
Rodina:
manželka Maria del Carmen a dvaja synovia
Výška/váha:
193 cm/80 kg
Svetové rekordy:
245 cm na otvorenom štadióne v Salamanke (1993), 243 cm v budapeštianskej hale 1989
Záľuby:
hudba, cestovanie
Najväčšie úspechy:
OH: 1. 1992, 2. 2000, MS: 1. 1993, 1997, 2. 1991, 1995, halové MS: 1. 1989, 1993, 1995, 1999.