Záber z volebného strediska v Thonotosasse v americkom štáte Florida, v ktorom prebiehali už minulý rok kongresové voľby novým spôsobom. Voliči si vyberali kandidáta dotykom na obrazovke volebného prístroja. FOTO - ČTK/AP
Dnes v noci sa v desiatich amerických štátoch rozhodovalo o súperovi pre Georgea Busha. Superutorok však nebol len o hľadaní demokratického kandidáta na prezidenta. Bola to aj skúška hlasovacej technológie - hneď v troch štátoch sa hlasovalo elektronicky. Politickí analytici aj experti na bezpečnosť počítačových systémov diskutujú, či sú elektronické voľby naozaj najlepšou cestou.
Hlasovanie na počítačoch nie je novinka. Ojedinelé pokusy sa objavili už dávnejšie. Intenzívne sa však o tejto možnosti začalo hovoriť až po posledných prezidentských voľbách. Zmätok, ktorý na Floride spôsobili dierkovacie štítky, prinútili politikov hľadať nové riešenie. Také, ktoré by zabránilo pochybnostiam o regulárnosti volieb.
V Georgii, Marylande a väčšej časti Kalifornie sa rozhodli pre počítač. Včerajšie primárky boli doteraz najväčšou skúškou. Znovu sa však objavujú hlasy, že priebeh volieb je ohrozený. Tentoraz nejde o dierkovacie štítky a o dostatočne veľkú dierku, ale o hackerov.
Časť expertov totiž tvrdí, že doteraz ani jeden systém nie je taký bezpečný, aby dokázal zabrániť vstupu do hlasovania. Hovoria, že šikovné počítačové ruky dokážu z hlasu pre Kerryho urobiť hlas pre Edwardsa.
Superutorok bol totiž hlavne o súboji medzi Johnom Edwardsom a Johnom Kerrym. Pre Edwardsa to pravdepodobne bola posledná šanca zastaviť rozbehnutého Kerryho, ktorý doteraz vyhral 18 z 20 štátov.
V úsilí vyhnúť sa počítačovým podvodom začali niektorí presadzovať, aby počítač prijal voličovo rozhodnutie a potom ho potvrdil na papieri. Inými slovami, aby volič vyznačil svoju voľbu a potom si ju dal pre istotu aj vytlačiť.
Okamžite sa ozvali hlasy, že potom je elektronická voľba zbytočná: nič sa neušetrí a vytlačený volebný hárok nemusí slúžiť len na upokojenie voliča, ale aj ako dobrý nátlakový prostriedok. Tajnosť voľby, ako jedna zo základných podmienok slobodných volieb, by sa stratila.
Už teraz musí lacné počítačové voľby v štáte Maryland podľa denníka The Washington Post kontrolovať takmer 400 technikov, ktorí musia byť pripravení rýchlo odstrániť akúkoľvek chybu. V deň volieb totiž asi bežná výhovorka správcov siete - chyba je na servéri, o chvíľu ju odstránime - neobstojí.
Počítačoví experti a matematici preto podľa denníka The New York Times už hľadajú nový systém, ktorý by umožnil voličovi, aby sa nemusel spoliehať ani na volebnú komisiu, ale ani na zabezpečenie počítača.
Zatiaľ nič také naozaj nevymysleli. Preto je superutorok testom. Nielenže je to najväčší deň celých primárok: hlasuje sa od pobrežia k pobrežiu, od New Yorku až po Kaliforniu. Ide aj o priebeh najbližších volieb. Ak sa elektronické hlasovanie osvedčí, je pravdepodobné, že sa rozšíri a o štyri roky sa už možno bude americký prezident voliť priložením prsta na monitor počítača. Mnohí však hovoria, že to nie je pravdepodobné. Ako argumentujú? "Menej ako na politikov sa dá spoliehať iba na počítače."
Autor: Washington