Americkí vojaci a miestny civilista ošetrujú zraneného muža v Bagdade po tom, čo americké jednotky napadol rozzúrený dav. Vojaci ošetrovali ranených po explózii pred šíitskou mešitou v centre mesta, keď do nich rozhnevaní ľudia začali hádzať kamene. FOTO - TASR/AP
Irackí šiíti nesmeli pod Saddámom verejne oslavovať sviatok Ášúra, ktorý je pripomenutím mučeníckej smrti ich posvätného muža - Mohamedovho vnuka imáma Husajna. V roku 680 ho zabili vojaci kalifa Jazida. Šíiti cítia vinu, že mu nepomohli a tak sa počas Ášúry bičujú.
Diktátor sa bál pochodujúcich šíitov, ktorí neboli spokojní so svojou pozíciou "občanov druhej kategórie" len pre to, že nepatrili medzi sunnitov ako on a mali väzby na nepriateľský Irán. Kto oslavoval verejne, mohol skončiť vo väzení.
Včera šíiti oslavovali slobodne. Predtým za oslavy platili slobodou, teraz smrťou. Do vrcholu ich sviatku, ktorý je sprevádzaný sebamučením a krvou trýznených mužov, sa primiešala nechcená krv obetí teroristických útokov.
Ak chcel niekto vyvolať v Iraku ešte väčší chaos, upodozrievanie a nenávisť medzi náboženskými skupinami, tak sa mu to podarilo. Mešity a skupiny vzrušených veriacich nie sú okupační vojaci, "kolaborujúci" policajti ani západné inštitúcie.
Teror rovnako dobre obrátil hnev Iračanov na Američanov. Oni sa majú starať o bezpečnosť. Predtým ich vyzývali, aby sa z Karbaly aj Bagdadu stiahli.
Útoky počas šíitskeho sviatku predpovedali mnohí, rozsah a vysoký stupeň organizovanosti však prekvapil. Podmienky boli ideálne: rozpory medzi šíitmi a sunnitmi sa stupňujú, v krajine sa pohybujú džihádisti, mešity zásobujú radikálnymi kazateľmi saudskoarabskí wahábisti. Pred mesiacom sa ozval bin Ládinov pobočník Zarkáwí. Povedal, že al-Káida urobí všetko pre vyvolanie sektárskeho násilia a hrozil občianskou vojnou. Predpovedal, že zásah dostanú šíiti.
Na al-Káidu včera namieril prst člen Irackej vládnej rady Muwafak Rubají. CNN povedal: "Je to krvou napísaný odkaz od Zarkáwího." Niečo podobné si myslia aj Američania.
Úvahy o hroziacej občianskej vojne aj o tom, či je dobré, aby Američania odovzdali moc už 30. júna, budú po včerajšku opäť intenzívnejšie. Ak sa v pondelok Irak tváril, že prijatím dočasnej ústavy sa vracia do normálu, včerajšok naznačil, že to tak nie je.
JANA MIKUŠOVÁ