Vzostupný trend závislosti od pervitínu pozoruje tamojší personál posledný polrok. Veková hranica "pervitínových" sa pohybuje od 18 do 24 rokov. Pochádzajú z celého Slovenska.
"Pomerne veľa je najmladších, teda 18-ročných klientov, a dá sa predpokladať, že boli závislí už pred dvoma, tromi rokmi. Drogu teda užívali už ako 15-roční," hovorí MUDr. Mária Martinove. Ak nemajú mladí ľudia súdom nariadenú ochrannú liečbu v súvislosti so spáchaním trestného činu, pobyt absolvujú dobrovoľne. "Väčšinou ich k tomu dotlačí rodina, hrozba neukončenia štúdia či strata zamestnania. Niektorí už prichádzajú motivovaní," dodala. Úspešnosť liečby je podľa Martinove nižšia ako u alkoholikov. Prispieva k tomu nielen iný hodnotový rebríček klientov z oboch skupín, ale aj vek. "Recidivujú ľahšie," hovorí lekárka. "Mladý narkoman pri prvom či druhom pobyte málokedy liečbu vydrží do konca. Vtedy len začína o sebe rozmýšľať. Až pri treťom, štvrtom opakovaní aktívne počúva, podieľa sa na terapii a odchádza s lepšími výsledkami. My mu potom sprostredkujeme pobyt v resocializačnom zariadení".
Včera odchádzal z ústavu po takzvanom posilňovacom pobyte jeden z abstinujúcich. Väčšinou prichádzajú, cítiac hrozbu návratu k droge. Absolvujú niekoľkotýždňový pobyt, počas ktorého motivujú seba, ale aj ostatných klientov.
Pervitín charakterizuje M. Martinove ako agresívnu látku, ktorá "bičuje a vyčerpáva organizmus. Rúca sa telesné vybavenie človeka, droga zasahuje aj do štruktúr mozgu. Vyrába stavy, ktoré nesúvisia s realitou. Poškodenie mozgu je už nezvratné. Prejavuje sa poruchami pamäti, pozornosti, učenia, bystrosti a okamžitých reakcií. V začiatočných fázach zmeny človeka zo života síce až tak nevyraďujú, ale nedajú sa už odstrániť".
STELA KRAUSOVÁ