Od februára má licenciu samosprávneho kraja na poskytovanie starostlivosti v domácnosti.
Každý deň auto Plamienka vyráža za deťmi, ktoré trpia na smrteľné ochorenie a ktorých rodičia sa po dôkladnej úvahe rozhodli vziať ich na posledné dni života z nemocnice domov. Pracovníci Plamienka ich navštevujú a dieťaťu a jeho rodine poskytujú zdravotnícku, sociálnu, psychologickú a duchovnú pomoc.
"Plamienok symbolizuje život. Stačí málo, aby sa rozhorel, ale ešte menej, aby zhasol. Radi by sme takým plamienkom osvetľovali deťom a ich rodinám cestu počas ťažkostí a dávali im pocítiť, že nekráčajú v tme a osamelí," hovorí Mária Jasenková z Detského onkologického oddelenia, zakladateľka mobilného hospicu. Z onkológie odchádza do domácej opatery najviac detí, starajú sa však aj o malých pacienotv s vrodenými poruchami metabolizmu, vývojovými chybami, cystickou fibrózou a ďalšími smrteľnými ochoreniami.
Od začiatku pôsobenia sa pracovníci Plamienka starali o 15 detí vo veku od 6 do 18 rokov. Až 11 z nich zomrelo, z toho 8 doma. Podľa štatistík ročne zomiera na choroby na Slovensku asi 150 detí do 18 rokov, z nich možno tretina žije v okruhu dve hodiny cesty autom od Bratislavy.
"Takáto starostlivosť nie je pre všetky rodiny. Sú také, ktoré na to nemajú podmienky, ale podľa zahraničných skúseností vieme, že až 60 percent rodín s chorým dieťaťom využije služby domáceho hospicu, ak majú možnosť," hovorí Jasenková.
Hospic od poisťovní nedostáva peniaze, pretože nie je zaradený do siete zdravotníckych zariadení. Rodiny však za starostlivosť neplatia, náklady na lieky, prístroje, polohovateľné matrace a iné pomôcky hradí Plamienok z peňazí od sponzorov, grantov od samosprávy a ministerstva zdravotníctva a percenta z daní, o ktorom rozhodli občania. Pritom ak by dieťa ležalo v nemocnici, náklady by znášali poisťovne. (mar)
FOTO - ARCHÍV TASR