Stotožnila sa teda s rozhodnutím okresného prokurátora Michala Barilu.
„Konanie Mečiara nie je takého charakteru, aby mohlo byť posúdené ako trestný čin,“ uvádza sa vo vyhlásení Generálnej prokuratúry, ktoré poskytla TASR.
Obhajca Vladimíra Mečiara, právnik Miroslav Ábelovský rozhodnutie komentuje: „Myslím, že už bol najvyšší čas, pretože rozhodnutie sa dlho odkladalo. Hovoril som aj s pánom Mečiarom, ktorý to berie ako určitú satisfakciu. Prípad mohol byť uzavretý minimálne na konci minulého roku. Vyšetrovanie totiž ukončili ešte vlani na jeseň.“
Vyšetrovatelia obviňovali Mečiara z trestného činu zneužitia právomocí. Najvyšší kontrolný úrad ho totiž upozorňoval na protizákonnosť vyplácania odmien, no členovia vlády ich dostávali ďalej. „Podľa dokladov založených v spise plnila vláda okrem bežných úloh aj ďalšie mimoriadne a osobitne významné úlohy. Z tohto pohľadu možno preto poskytovanie odmien hodnotiť ako odôvodnené, vedené snahou oceniť členov vlády za ich náročnú prácu a takto ich motivovať k plneniu svojich úloh,“ píše sa vo vyhlásení Generálnej prokuratúry.
Poslanec za HZDS Vojtech Tkáč rozhodnutie prokuratúry chváli: „Ale verdikt mal byť vynesený skôr. Potom by sa nemohli zneužívať pracovnoprávne a trestnoprávne kauzy na kriminalizáciu politických protivníkov a na ovplyvňovanie verejnej mienky.“
Šéf sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností Anton Kulich zobral rozhodnutie prokuratúry na vedomie. Policajti to viac nekomentovali. „Pán Kulich poslal stanovisko a viac sa k prípadu nebude vyjadrovať,“ povedal Karol Tonka z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Mečiara vlani predviedli na vypočúvanie za asistencie kukláčov, ktorí sa dostali do jeho domu pomocou výbušniny. Miroslav Ábelovský hovorí, že to bol silový krok a forma nebola adekvátna. Poškodenie domu pri výbuchu odhadujú Mečiarovci na 700-tisíc korún. Napriek tomu je otázne, či polícia vyplatí odškodné, hoci Mečiar nespáchal trestný čin.
„Poškodený môže v občianskoprávnom konaní žiadať o náhradu škody. Pán Mečiar sa však nedostavoval na výsluch, niekoľkokrát neprevzal predvolánku. V tomto prípade asi nezohráva úlohu, či bol vinný, alebo nie. Keď sa predvolaný odmieta dostaviť na výsluch, vyšetrovateľ nemôže vedieť, ako nakoniec prípad dopadne. Súčasťou vyšetrovania je vypočúvanie a vyšetrovateľ má právo využiť inštitút predvedenia,“ povedal Ján Bazovský z ministerstva vnútra.
RICHARD FILIPKO