BRATISLAVA - Aktivačné práce už vykonáva takmer 50-tisíc ľudí. Niektorí z nich sú však sklamaní - nie vždy majú nárok na celý aktivačný príspevok 1000 korún. "Aktivačná činnosť je klamaním más," vyhlasuje predseda Rómskeho parlamentu Ladislav Fízik. "Myslíte si, že sa prihlásite, budete pracovať a dajú vám tisíc korún. Ale tie nemusíte dostať."
Ak má v rodine v hmotnej núdzi niekto príjem, napríklad mzdu, dôchodok alebo poberá rodičovský príspevok či peňažný príspevok v materstve, nemusí rodina dostať všetky sociálne dávky a príspevky. Dostane iba rozdiel medzi príjmom a maximálnou sumou dávok a príspevkov, na ktoré má nárok. "Aktivačný príspevok tisíc korún je určený pre občana v hmotnej núdzi bez akéhokoľvek príjmu. Ak má sociálne odkázaný príjem, príspevok mu iba dorovnáva dávku do stropu," hovorí Peter Húska z ministerstva práce.
Fízik tvrdí: "Budeme vyjednávať s poslancami, aby sa zákon zmenil."
Minulý rok bolo podľa správy o sociálnej situácii obyvateľov v hmotnej núdzi takmer 300-tisíc ľudí. (haj)
BRATISLAVA - Školy, cirkvi či mimovládne organizácie prichádzajú s ponukou aktivačných prác pre nezamestnaných len postupne. Robotu na 10 hodín týždenne zatiaľ poskytujú najmä samosprávy. "Samospráva má skúsenosti z minulosti," hovorí Viera Vávrová zo sociálneho úradu v Trebišove. Nezamestnaných tu zatiaľ zamestnávajú iba obce.
"Šanca zamestnať sa nie je, aktivačná činnosť je tu jediná možnosť, ako si zlepšiť situáciu. Ľudia sa toho teda chytili veľmi aktívne, u nás sa zapájajú aj rómske organizácie," hovorí Andrea Rudnayová z rožňavského úradu. 2000 ľudí zamestnáva kto môže.
Ľudovít Gunár zo združenia Rómska víla Džajani zamestnal 80 Rómov. Upracú osadu a upravia jarky na odpadovú vodu, priamo v osade postavia detské ihrisko. Rožňavské gymnázium zobralo upratovačku a stavbárov na úpravu podkrovia, saleziáni chcú ľudí na prácu s mládežou. Nezamestnaní v združení Roma lavuta v Rožňave vyrábajú metly, košíky alebo pracujú ako asistenti detí - pomáhajú im v škole, chodia s nimi k lekárovi. "Prihlásilo sa 179 ľudí, zobrali sme 83, pretože bolo treba vopred platiť poistenie, čo stálo 5600 korún, za 1500 sme kúpili pomôcky," vyratúva Tibor Landory. Zákon hovorí, že organizácie musia za nezamestnaných zaplatiť úrazové poistenie na celé obdobie (zatiaľ najviac na päť mesiacov). Prvé peniaze od sociálnych úradov však dostanú až na konci mesiaca. Z peňazí sa navyše nemôže kupovať pracovné náradie, čo je veľmi obmedzujúce.
V Rožňave je takmer 7-tisíc poberateľov sociálnych dávok.
Eva Bachletová, hovorkyňa evanjelickej cirkvi, povedala, že cirkvám práve poslali informácie o možnosti zapojiť sa do aktivácie nezamestnaných. Marián Gavenda z katolíckej cirkvi hovorí, že rozhodnúť sa musia samy diecézy. Podľa Romana Leška z Arcidiecéznej charity Košice sa Rómovia zatiaľ o prácu neuchádzali, ale našla by sa pre nich. Žiadosť o aktivačnú činnosť na úrad sám zatiaľ nedal.
Na farách v Leviciach ešte o aktivačnej činnosti nepočuli. "Kde sa máme hlásiť? Na úrade práce? Nesťahoval sa?" hovorí Gizela Raši z reformovanej cirkvi. V minulosti mala zamestnanca na verejnoprospešné práce, staral sa o cintorín.
V Leviciach sa zapojil aj Červený kríž, nezamestnaní budú roznášať obedy. Žiadosť si chce podať aj materské centrum Medulienka. "Fungujeme denne, doteraz sme mali pracovníčku na verejnoprospešné práce, tá práve skončila," hovorí Denica Urbanová.
Za verejnoprospešné práce štát platil mzdu zamestnancom, organizácie nedostávali nič. Dnes, ak príjmu nezamestnaného, dostanú 400 až 800 korún, nezamestnaný 1000. Úrady doteraz podpísali dohody o aktivačnej činnosti s 1422 obcami, 44 mimovládnymi organizáciami a 73 právnickými a fyzickými osobami, teda cirkvami, školami, zdravotníckymi či sociálnymi zariadeniami. (haj, joč)