"Idem ďalej, chcem reformu uskutočniť."
Stiahnutie zákona o študentských pôžičkách, ktorý by spoplatnenie štúdia priniesol, odsúhlasila včera vláda na mimoriadnej schôdzi. Zákon má ministerstvo dopracovať - najmä zvýšiť počet študentov, ktorí by mali nárok na sociálne štipendiá, a vypracovať analýzu dopadov.
Fronc si myslí, že rozhodnutie vzniklo asi "vyhodnotením výsledkov rokovania" so Slobodným fórom, čo ho prekvapilo, pretože od SF nikdy "nezaznel žiaden vecný argument proti návrhu". SF dnes tvrdí, že na spoplatnenie školstva nie je vhodná doba.
Doteraz bralo sociálne štipendiá asi 8 percent študentov a ročne sa na ne vyplatilo 200 miliónov. Podľa návrhu zákona mali byť dostupné pre 30 percent zo 100-tisíc študentov a minulo by sa na ne 700 miliónov korún.
Fronc je ochotný hovoriť o možnosti, že by za sociálne prípady mohla byť považovaná až polovica študentov. Pri vyššom percente by už podľa neho ťažko išlo o sociálne štipendiá. I tak by si vyžiadali vyše miliardy.
Školné mali študenti začať platiť už od septembra, podľa školy od 3600 až 21 900 korún. Všetci by si mohli zobrať účelovú pôžičku vo výške školného zo Študenského fondu.
Študentská rada vysokých škôl štrajkovú pohotovosť neodvolala. "Zatiaľ nikto nespochybnil obsah zákona," hovorí jej predseda Boris Sloboda. Zástupcovia študentov chcú hroziť štrajkom, až kým neuvidia analýzu dopadov a kým vláda nezvýši dotácie školám, k čomu sa tiež zaviazala v programovom vyhlásení.
"Na jednom trvajú, druhé opomínajú," povedal Sloboda. Rada je spoplatnenie ochotná podporiť, keď sa rozbehne kvalitatívny rating škôl, na ktorom sa budú podieľať aj študenti. "Potom budeme vedieť, za čo platíme a nekvalitné školy nebudú môcť lákať študentov nízkymi poplatkami."
Minister školstva zatiaľ možnosť, že by pôžičky neslúžili iba na školné nepodporuje. Keby sa peniaze dali minúť aj na iné účely, išlo by vraj o "čiernu dieru".
Predseda Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay stiahnutie zákona považuje za "istým spôsobom rozumné riešenie", hoci poslanci ho mohli ešte upraviť. Sinay očakáva najmä diskusiu o "intervale spoplatnenia", najmä aby škola mohla poplatky aj úplne odpustiť. Proti spoplatneniu konferencia nenamieta, ale "chce mať istotu, že štát neprehodí finančnú záťaž iba na plecia študentov a školy".
Oddialením zákona sa podľa Sinaya posunie rozvoj školstva, skvalitnenie výučby i zlepšenie vybavenia. "Peniaze by sme nepoužili na bežnú prevádzku, ale na rozvoj, aby sa študentom de facto vrátili."
ANDREA HAJDÚCHOVÁ