Nagy išiel na Kubu ako radový občan na turistické víza. Oswaldovi Payovi, najvýznamnejšiemu kubánskemu disidentovi a autorovi úspešnej petície za referendum o slobodných voľbách, odovzdal list a dar predsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Paya oslavoval v nedeľu 52. narodeniny.
Cesta sa v tichosti pripravovala niekoľko mesiacov a zúčastnili sa na nej viacerí poslanci zo škandinávskych krajín a Českej republiky.
Dvaja politici zo Španielska a Veľkej Británie v poslednej chvíli účasť odriekli.
"Nie je bežné, aby sa poslanci v Havane tajne stretávali s disidentmi. Vyžaduje si to istú odvahu a osobné nasadenie, lebo vždy existuje riziko, že ich zatknú a vypovedia," povedal pre SME Milan Nič z nadácie Pontis, ktorá spolu s občianskym združením Človek v ohrození cestu spoluorganizovala. "Pre disidentov je takéto osobné stretnutie veľkým povzbudením a najlepším prejavom solidarity demokratickej Európy. Je veľmi dôležité, že ju vyjadrujú práve poslanci z krajín, ktoré majú s komunizmom vlastné skúsenosti."
Nagy a Hrušovský sa minulý rok podpísali pod otvorený list kubánskemu vodcovi Fidelovi Castrovi, v ktorom slovenské osobnosti protestovali proti najtvrdšej vlne represií voči odporcom komunistického režimu od pádu Sovietskeho zväzu. Kubánsky režim v čase, keď bola pozornosť sveta upretá na konflikt v Iraku, zatkol 75 disidentov a odsúdil ich na neobvykle vysoké tresty od 6 do 28 rokov.
MIRIAM ZSILLEOVÁ