Stiahnutím návrhu dala vládna koalícia najavo, že nemá dosť síl na presadenie ďalších reforiem. Minister školstva Martin Fronc pripustil, že sa koalícii nepodarilo dohodnúť so Slobodným fórom, ktoré by návrh o pôžičkách v navrhovanej podobe nepodporilo.
Politológ Ľuboš Kubín povedal, že "je to ukážka straty väčšiny" a prvý prípad, keď si koalícia nie je istá schválením podstatného reformného zákona. Podľa neho bude teraz opozícia útočiť na vládu nielen cez návrhy na odvolávanie členov vlády, ale aj pri prijímaní reformných zákonov v školstve, súdnictve a hlavne v zdravotníctve.
Podľa Františka Mikloška z KDH teraz pôjde o to, kto ponesie zodpovednosť za to, že sa zastaví prijímanie reformných zákonov. "Potom bude musieť koalícia začať premýšľať, či ísť do predčasných volieb, alebo urobiť inú koalíciu."
Mikloško si myslí, že tieto otázky prídu na rad po vstupe Slovenska do NATO a Európskej únie.
Podpredseda SMK Árpád Duka-Zolyomi sa obáva, že "ak nebude dosť poslancov, paralyzuje to vládu, a potom sa treba zamyslieť, ako organizovať sily v parlamente". Je však proti tomu, "opierať sa o opozíciu", a navrhuje zákon o pôžičkách prepracovať a znova predložiť.
Poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý vidí problém v tom, že zákon nechcú podporiť niektorí poslanci, ktorí pôvodne hlasovali za programové vyhlásenie vlády. "Ak by sa malo stávať, že reformné zákony nebudú prechádzať, tak existencia koalície stráca význam," povedal.
Ľubomír Lintner z ANO si myslí, že vláda, ktorá by mala existovať iba "ako technický orgán" bez schopnosti plniť svoj pôvodný program, "by sa musela nad sebou zamyslieť".
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že čas na reformné zákony teraz vypršal a bude to tak dovtedy, "pokiaľ vládna koalícia nebude mať opäť väčšinu".