BRATISLAVA – Slovensku chýba ústavný zákon o bezpečnosti. Občania nevedia, čo by sa v štáte dialo po vyhlásení výnimočného alebo vojnového stavu.
Legislatívna rada vlády včera takmer celé dopoludnie diskutovala o návrhu ústavného zákona o bezpečnosti Slovenskej republiky. Zákon ešte definitívne neschválila, vicepremiér Ľubomír Fogaš si však myslí, že sa už začiatkom novembra objaví na pôde parlamentu. Mal by myslieť aj na možnosť teroristických útokov.
Po prijatí ústavného zákona zanikne Rada obrany štátu. Nahradí ju Bezpečnostná rada SR. Na čele tohto orgánu bude premiér a ďalších sedem členov. Vzniknú aj bezpečnostné rady krajov, ktoré budú viesť prednostovia krajských úradov. Členovia bezpečnostných rád budú pri výkone svojich funkcií nezastupiteľní.
Okrem bezpečnostnej rady vznikne aj parlamentná rada. Jej šéfom bude predseda parlamentu a členmi predsedovia, prípadne podpredsedovia parlamentných výborov.
Ak by Národná rada počas krízovej situácie nemohla fungovať, jej pôsobnosť by prevzala parlamentná rada. Nemôže sa však uznášať na ústave, volebných zákonoch, zákonoch o politických stranách a rozhodovať o návrhu na vyhlásenie referenda.
Členovia legislatívnej rady diskutovali o obmedzeniach základných práv a slobôd pri uplatňovaní ústavného zákona o bezpečnosti. „Napríklad bola diskusia, či štrajk áno, alebo nie. Ak by vznikla krízová situácia v niektorej lokalite štátu, trebárs na východnom Slovensku, a fungovali by tam dve pekárne a tie by začali štrajkovať, mali by sme mať obmedzenie voči takémuto konaniu,“ povedal vicepremiér Fogaš. (sp)